En Değerli Markalar Sıralaması Açıklandı

2011’in en değerli markalar sıralaması açıklandı. Listede bu yıl bir sürpriz var: Apple, Google’ı geride bırakarak birincilik koltuğuna oturdu. Millward Brown tarafından hazırlanan BrandZ Top100 sıralamasında Google son dört yıldır birinci oluyordu. Ancak Apple’ın birbirini takip eden başarılı tüketici elektroniği ürünleri sıralamayı değiştirdi.

Apple ve Google

Apple 153 Milyar $ ile birinci sıraya yerleşirken 111 Milyar $ marka değerine sahip olabilen Google ikinci sıraya geriledi. IBM üçüncü (100 Milyar $), McDonald’s (81 Milyar $) dördüncü ve Microsoft (78 Milyar $) beşinci oldu. Sıralama bütün markalar arasında olmasına rağmen ilk beş arasında dört tane teknoloji firmasının bulunması ilgi çekici.

Marka değeri hesaplanırken pek çok ölçüt dikkate alınıyor: Markanın firma kazançlarına olan katkısı, maddi olmayan hakların değeri, müşteri algılamasının ölçülmesi ve büyüme potansiyeli gibi.

2010’dan bu yana Apple’ın marka değeri %84 artmış. Millward Brown’a göre Apple’ın başarısı ürünlerini lüks tüketim olarak göstermesinde yatıyor. Firma ürünlerini pahalı tuttukça müşteri kaybetmekten ziyade ürüne olan ilgiyi artırmayı başarıyor.

İkinciliğe gerileyen Google ise burada fazla kalmayabilir. Her ne kadar firma çok güçlü bir markaya sahip olsa da son yıllarda pek çok pazara girerek odağını kaybetmiş görünüyor. Bazı girişimleri ciddi başarıyla sonuçlanırken (örneğin Android) bazıları da başarısızlık hanesine yazılıyor (Google Wave). Bu durum firmanın başarısını sulandırıyor. Bütün bunların sonucunda Google 2010’dan bu yana marka değerinden %2 kaybetmiş.

Bir cevap yazın