En Beğenilen ve Tercih Edilen Elektronik Perakendecisi Seçildi

Media Markt

GFK Araştırma firması ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) 2010 yılında en beğenilen ve tercih edilen elektronik perakendecisi araştırmasında ödülü Media Markt’a verdi.

GFK ve AYD’nin 16 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında, 11 ilde 1.222 tüketici katılımı ile yapılan araştırmaya göre ödül Media Markt’a gitmiş. Araştırmaya katılan iller ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Denizli, Konya olarak seçilmiş. Araştırmaya katılan tüketicilerin yaş aralığıysa 18-55 olarak belirlenmiş.

Ödülü alan Media Markt’a baktığımız zaman ise şu manzara karşımıza çıkıyor. Türkiye’de 15 mağaza ile hizmet veren firma, 50.000 ürünü bizlere sunuyor. En iyi fiyat garantisi ve dünyaca bilinen markaları ülkemize getirerek (özellikle Alman markaları), normalde yüksek fiyatlı özel ürünleri daha makul fiyatlara inmesini sağlıyor. Bunun yanında mağazalarda beyaz eşyadan televizyonlara, Hi-Fi ses sistemlerinden film DVD’lerine ulaşmak mümkün oluyor. Bu sayede birçok tüketici gurubu mağazalara çekilebiliyor. Mağazalara gitmemizin bir diğer sebebi de internet üzerinden satış yapılmıyor olması.

Mağaza olan şehirler iyi güzel, peki olmayan şehirler için ne söylenmeli? Bunun için Media Saturn Türkiye CEO’su Nuri Topatan’ın söylediklerini paylaşalım.

İlk mağazamızı 2007 yılında açtık. Daha sonra Anadolu’ya gittik. Anadolu da yıllar geçtikçe bize güvenmeye başladı. Teknoloji marketleri zincir mağazaları, Anadolu’ya yayılacak. Şimdilik elektronik perakende zincileri batı şehirlerinde. Ankara’nın doğusu teknoloji marketlerini bekliyor. 5-10 yıl içinde zincir mağazalar Anadolu’ya yayıldığı zaman payımız da artacak

2 Yorum

 1. goro

  Çok ilginç, yıllardır elektronik cihazlara servet harcadım, tavsiye ettim, çevrem keza öyle, mediamarkttan ne kendim, ne çevremden birinin alışverişine rastlamadım, bir ara radyo kampanyası yapmışlardı, ona çok gülmüştük, teknoloji ile radyo kapmanyası gibi 2 kavramı bir arada kullanma girişiminde bulunan ilk firma.. :D:D:D

  AMD ve VIA ürünlerinde çeşite ulaşmak Türkiye’de zor, ciddi anlamda bir VIA standı açsalar boşlukta olan bir kitlenin daimi sahibi olabilirler. Geçen sene çokça VIA netbook, dizüstü, masaüstü bilgisayar soran müşteri vardı, bulup alabilen kimseyi görmedik.

 2. sha_rap_nell

  mediamarkt ın en sevdiğim yanı açtımı  en az 1500 -2000 m2 lik mağazalar açıyor olması. diğer firmalar  ( buna benim çalıştığım firmada dahil ) her avm de biz olalım diye koşuşturuyorlar. şurda varız burda varız diyorlar ama baktığınızda mağazaların yarısından cogu 1000 m2 nin altında mağazalar ve müşterilerin aradığı ürünler , ürün çeşitliliği bu tür mağazalarda olmuyor.

  bana kalırsa bu tür teknoloji marketleri adımbaşı her avm de küçük mağazalar şeklinde olmak yerine , bağımsız kendilerinin sahibi olduğu 2-3 katlı merkezi yerlere açılacak mağazalarında daha çok iş yapacaklardır.

  vatan bilgisayar bunlara en iyi örnektir. cevizlibağ vatan bilgisayarın konumuna bakıldığında buraya kmse ugramaz diyebiliyor insan. ama konumu itibariyle , ulaşım imkanı vs. etkenler burayı vazgeçilmez bi yer haline getiriyor.

  bnce kalıcı olmak isteyen firmalarında yapması gerekn budur. mediamarkt gibi bi yerde çalışmak isterdim doğrusu.

Bir cevap yazın