Empire: Total War

Bireysel Oyun Bölümleri Ve Senaryoya Giriş

İşte güzel menümüz.

İşte güzel menümüz.

Etkileyici açılış videosu sonrası Total War serilerinin vaz geçilmez özelliği menü arkasında kayıp geçen, oyun içi ekran görüntülerini içeren video ile süslenmiş sade bir menüyle karşılaşıyoruz. Seçenekleri kısıtlı ve sade tutmaya çalışmışlar. Direk “Single Player” seçeneğini tıklıyoruz.

Battle Tutorials: Kara ve deniz savaşları için ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiğimiz eğitim bölümü. Eski Total War’cıların yeni arayüz, komuta sistemi, yeni dinamikler ve deniz savaşlarına alışmaları için oldukça tatmin edici.

Bağımsızlığa giden yol için ilk adımı bu ekranda atıyoruz.

Bağımsızlığa giden yol için ilk adımı bu ekranda atıyoruz.

Road to Independence: 1607 ile başlayıp 1789 ile sonlanan dört küçük tarihi senaryo içeren bölüm. Bu tarihi senaryoda Amerika Kıta’sındaki ilk İngiliz yerleşimcileri rolüne bürünüyor, senaryo sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ni kuruyoruz. Türk yabancı fark etmiyor, hem fikir olunan bir konu var; Amerika’nın kuruluşu bizi ne kadar ilgilendiriyor? Bu sürecin ayrı bir senaryo olması düşündürücü. Küçük senaryo desek de bir sürü saat başında vakit geçireceğiniz dört tane senaryodan bahsediyoruz. Oyunlardaki Amerikan furyası içerisinde Total War’ı göreceğimi hiç sanmazdım. Not: Road to Independence’nin ilk bölümleri Battle Tutorials’da olmayan strateji haritası eğitimi vermektedir.

Play Battle: Bu bölüm isteğe bağlı savaş yapıyorsunuz. Önceki serilerde Costum Battle diye adlandırılıyordu. Kara, Deniz, Kuşatma ve Tarihi Savaş seçeneklerinin yer alıyor.

Kanuni Sultan Süleyman dönemini atladılar ya neyse...

Kanuni Sultan Süleyman dönemini atladılar ya neyse…

Grand Campaign: Oyunumuza ciddi anlamda bu bölüm sonrası başlıyoruz. Grand Campaign seçeneği bana Shogun: Total War’ın klan seçim ekranını hatırlattı. Ayrıca Total War serilerinin en güzel ve etkileyici devlet seçim ekranı ETW’de diyebilirim. Dalgalanan bayraklar, devletlerin sınırları, ortada yöneticimiz ve detaylandırılmış ayarlar çok şık ve sade. Oyunda yaklaşık *60* devlet var. Oynanabilir devlet sayısı ise 12. Bunlar: Fransa, İsveç, Osmanlı İmparatorluğu, Büyük Britanya, Hollanda Cumhuriyeti, Rusya, İspanya, Prusya, Lehistan, Avusturya, Marathas ve Amerika Birleşik Devletleri. Nihayet Osmanlı İmparatorluğunu seçiyor ve oyunumuza dahil oluyoruz. Sizde takdir edersiniz ki oyunu İsveç ile yaşadığım tecrübelere dayanarak anlatmayacağım. İddia ediyorum, Empire: Total War’ın tadı Osmanlı İmparatorluğu dışında hiçbir ülke ile %100 çıkartılamaz. Çünkü zor daima en tatmin edicidir.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

20 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Merhaba beyler bi sorum olacak lütfen cevap vermeye çalışın ben haritada nasıl  ticaret yapıcam asker alıcam bunları yazarmısınız bide haritada kalıyorum yani savaşa geçemiyorum nasıl geçeceğimide yazarsanız okdr mutlu olurumki saolun

  2. Osmanlı Torunları

    hocam şunu unutmuşsun en güçlü general muhafızları Osmanlı İmparatorluğunda bu arada oyunun başında kırım ile barberi devletler himayemizde oluyo ama 1703 yılında hangi mod olursa olsun rusya kırımı alıyo kırımı tekrar almalıyız çünkü kırımdan gemi çıkartan rusya filolarımızı ve ticaret yollarımızı korsanlık yapıyo 2. turda eğer güçlüysen rusyayla barış yapabiliriz

  3. Osmanlı Torunları

    hocam bu arada mızrak kullanan düşmanlara süvarilerle saldırmicaksın eğer senin tüfeli askerlerine süvariler yaklaşıyosa tıpa süngüsünü takdır ve saldır mızrak gibi kullanırlar avantajlı sen olursun

Bir cevap yazın