Empire: Total War

Kara Savaşları

Kara Savaşları

Alışkın olduğumuz sistemde ilerleyen kara savaşları şimdi daha çok zamanlamaya ve doğru karar vermeye bakıyor. Birimlerin gücüne dayalı olarak önceki serilerde askerlerimizi biraz daha fevri kullanıyorduk. Fakat şimdi ateşli silahları ve süngü savaşlarını düşünürsek savaşların kolay olmayacağını sizde hak vereceksiniz. Bu durum oyuna yansıtılmış. Oyuncunun becerisi ön plana çıkmış. Önceki serilerde, savaş alanından zamanla sıkılan oyuncular sadece strateji haritası üzerinde yoğunlaşıyordu. İşte bu zorluk bunun önüne geçecektir düşünüyorum. Eğer geçemezse harita üzerindeki devlet yönetimi şimdi daha sistematik olmuş. Her yönden eğlenileceği kesin. Bu konuya daha sonra değineceğim. Savaştığımız alanlar oldukça renkli ve detaylı, yeni geliştirilen oyun motoru ile oyuna canlılık gelmiş. Medieval 2’nin savaş alanlarını aratmayacak cinsten. Ayrıca askerlerimiz savaşın durumuna göre çevreyi aktif olarak kullanabiliyor. Haritadaki bir binanın içine girip burayı sığınak olarak kullanabiliyor, gene aynı şekilde bir taş çitin arkasına geçip siper alabiliyor. Ayrıca savunma tarafıysanız piyade birimleri savaş öncesi dizilişlerine göre yapay sığınak ya da mızraklı çit çekebiliyor (askeri teknolojiye sonra değineceğim). Düşmana göre seçim size kalmış. Düşman ordusunda süvariler çoğunlukta ise mızraklı çit, piyade çoksa sığınak yapmak en mantıklısı. Ek olarak hareket alanımız üzerindeki engelleri askerlerimiz otomatik olarak algılayıp kendileri aşıyorlar. Örneğin siper aldıkları bir taş duvarın üzerinden atlayıp diğer tarafa geçebiliyorlar. Bu durum atlı süvariler ve piyadeler için geçerli. Hızlı ve yavaş olarak da iki farklı atlama animasyonları var.

Kara Savaşları

Bu dönem savaşlarının sisteminden haz etmesem de vatanseverliğin ne demek olduğunu apaçık bir şekilde bu dönemde görüyoruz. Gözlerinizin önüne getirin, iki bölük bir birine 10 metre yaklaşıyor. Savunan birlik hazır durduğundan atak yapan taraf menzile girince tetikler çekiyor. Bir saniye sonra öleceği kesin, bunu biliyor asker ama o ordu üstüne çalan davullar ya da trampetler eşliğinde yürüyor. Kayıplar kaçınılmaz. Empire: Total War’ı bambaşka duygular içersinde oynayacaksınız. Canınızdan bir parça kopmuş gibi olacaksınız. Yabancıların değimi ile “Epic” (destansı) sahneler yaşayacaksınız. Davul demişken artık asker bölüklerinde bayrak taşıyan ve vurgulu/üflemeli çalgılar çalan askerler de var. Bölüğün tam ortasında ve en ön sırada duran bu birimler Total War serilerinde bir ilk. Sancaktarların canlandırmaları çok güzel, öyle ki iki ordunun sıcak teması sırasında kan gövdeyi götürürken dalgalanan o sancaklar sizi derinden etkileyecek. Sancaktar ölünce kimi zaman başka biri sancağı alırken kimi zaman yerde kalıyor. Trampet ve borazan çalan birim son nefesini verene dek durmuyor, omuz omuza çarpıştığı arkadaşlarına moral veriyor.

Asker birimlerinden devam edecek olursak piyade birimleri koşarken ve yürürken tüfeklerini farklı şekillerde tutuyorlar. Kısacası direk klon olayı Empire: Total War’da yok. Bol miktarda animasyon çeşitliliği gözümüzden kaçmıyor. Asker üniformaları aynı fakat küçük farklılıklar içeriyorken tüm askerlerin suratları aynı. Neden bu ayrıntıyı Medieval 2’deki gibi yapmamışlar merak ettim.

Kara Savaşları

Bir parmak hareketi ile kaderimizin değişecek olması ülke adına önemli insanların artık savaşları geriden yönetmesine ya da savaşlara katılmamasına neden olmuştur. “Delikli boru çıktı mertlik bozuldu” sözünden yola çıkarak ana hedef olmamaları için komutanlarımızı haritanın en stratejik yerlerine çekiyor ve savaşın kırılma noktalarında saldırtıyoruz ya da savaşı izletmeye devam ettiriyoruz. İnsanlar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemiyor, önceki serilerden alıştığım yöntemle saldırdığım birkaç savaşta sürekli George Washington’un ölmesine sebep oldum ve en son yüklediğim oyunu tekrar tekrar açmak zorunda kaldım.

Şehir kuşatmalarını sursuz oynamak bende bir boşluk hissine neden oldu. Gerçi yeni keşfedilen bir yere ne kadar sur çekersin ki, sonuçta bir kolonisin. Şehrin göbeğinde düşmanı bekliyorsunuz veya şehir dışında karşılıyorsunuz. Şehir içi biraz sakıncalı, bir veya iki bina içerisine konuşlanabiliyorsunuz. Ama düşman topları sizi binalardan çıkmaya zorluyor. Oyuncak lego gibiler.

Empire: Total War hakkında yayınlanan ilk video oyun içi komboların ve ara sinematiklerinin “Capture Motion” teknolojisi ile yapıldığını anlatıyordu. Bilgisayar ortamına hareketleri aktaran kıyafetleri giyen iki kişi yaptıkları tüfek ve kılıç dövüşleri oyunda harika görünüyor. SEGA – Empire: Total War sitesi videolar bölümünden “Art of Dueling” videosuna bakabilirsiniz.

Asıl bomba şimdi geliyor, savaş alanında zamanı hızlandırıyor ve durdurabiliyorduk. Bu özelliklerin yanı sıra savaş alanlarında olanları yavaş çekimde izleyebilecek ve yönetebileceğiz. Dolayısıyla bütün olan biteni en ince ayrıntısına kadar görebileceğiz. Açıkçası içimdeki “Deniz savaşları olduğu için kara savaşları yabana atılabilir.” korkusu ortadan katlı. Bekleyip görelim, kara savaşları adına tam sürümde daha ne gibi yeniliklerle karşılaşacağız…

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın