Empire: Total War

Shogun: Total War ile strateji oyunlarında bizde varız diyen The Creative Assembly firması, yapımlarıyla sektörün önemli firmalarından biri olmuştur. Firma Total War serileri ile bizlere Roma İmparatorluğu, Orta Çağ ve Rönesans tarihi dönemlerini yaşatmış, alternatif tarihi bizim yazmamıza olanak sağlamıştır. Hepimiz birer İmparator, Padişah, Kral olduk ve seferlere çıktık.

Paşam tam sürümde görüşürüz

Paşam tam sürümde görüşürüz

Gelenek bozulmuyor, Rönesans sonrası tarih devam ediyor. Total War serilerinin yeni üyesi Empire: Total War diğer serilere nazaran büyük farklılıklarla geliyor. Kılıç ve yayla fethedilen topraklar şimdi ateşli silahlarla fethediliyor. Akabinde Total War’cıların şimdiye kadar tadamadığı, deniz savaşlarının da canlı canlı yönetilmesine olanak sağlıyor. Empire: Total War konsept olarak sanayi devrimini benimsemiş durumda. Yani bu 18. ve 19. yüz yıl demek oluyor. Total War Türkiye topluluğunun katkılarıyla Türkiye’de bir ilke imza atarak Empire: Total War’ı, piyasaya sürülmesine yaklaşık iki ay kala, oynama fırsatını bulduk. Sizler için bir ön inceleme yazısı yazmaya karar verdik.

Deneme fırsatı bulduğumuz oyunumuz Editorial Preview diye adlandırılan sürümdür. Ne yazık ki bu versiyonda sadece Amerika kıtası bulunmaktadır. Tam sürüm piyasaya sürüldüğünde tüm kıtalar ve devletler hakkındaki geniş çapta bilgiyi sizlere aktaracağız. Deniz savaşlarını denedik ıslandık, kara savaşlarını denedik kafamıza gülle yedik ve harita üzerinde diplomasi ile entrikalar yaşadık. Kısacası genel anlamda oyunun temel her bölümünü gördük. Umarım bu yazı biraz da olsa kalp atışlarınızı yavaşlatır.

Bağımsızlığa Giden Yol / Road to Independence

Empire: Total War, büyük oranda vakit geçirdiğimiz strateji haritası yani Campaign denilen bölüm haricinde Medieval 2: Total War Kingdoms gibi dört tane küçük (Büyük) senaryo içeriyor. Senaryolar Amerika kıtasındaki kolonileşmeden başlayıp Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşuna kadar uzun bir süreci konu ediniyor. Bu süreç ise dörde bölünmüş durumda. Biz ise Episode 3 – American War of Independence senaryosuna göz atacağız.

Empire: Total War

Büyük Britanya 18. yüz yıl ortalarında kendi krallığından ve yönetimi altında bulundurduğu ülkelerden insanları Amerika kıtasına yerleştirerek kolonilerini oluşturur. Yıllar sonra bu kolonilerin sayısı on üçe yükselir. Büyük Britanya sürdürdüğü savaşlardan dolayı maddi açıdan sıkıntıya girmiş ve bu yüzden Amerika’daki kolonilerden ağır vergiler talep etmiştir. Vergiler veriliyor ama herhangi bir destek alınamıyordur. Sonucunda George Washington’un başını çektiği özgürlük mücadelesi başlatılır. Bu senaryo da tam burada başlıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın