Elitegroup 915P-A: AGP, PCI Express. Şimdi de AGP Express mi?

ECS’nin 915P-A’sı bize hem x16 PCI Express hem de AGP uyumlu yuvalar öneriyor.

ECS’nin 915P-A’sı bize hem x16 PCI Express hem de AGP uyumlu yuvalar öneriyor.

Her ne zaman Intel’in yeni yonga seti tartışma konusu olsa, iki sıcak nokta öne çıkar. Bunların ilki, Pentium 4 Prescott’un devasa ısı israfı. İkincisi ise Intel 900 serisi yongasetlerinin, terfi yapmak isteyen kullanıcıları yeni bir PCI Express görüntü kartı almaya zorlayan AGP desteği eksikliği. AGP’den PCI Express’e geçmek için henüz başarıma bağlı bir sebep olmadığından, pek çok kullanıcı terfi yapmakta tereddüt ediyor.

Bu platform değişikliği temelde daha etkili olsa da, halihazırda 1-2 Ghz aralığındaki işlemcilerle çalışan pek çok sistem, sadece görüntü kartının değiştirilmesiyle de kolayca terfi ettirilebilir. Nitekim pek çok oyun tutkunu başarımdaki artış, anakart ve CPU değişimindekinden çok daha fark edilebilir olduğundan, bu yönde hareket etmeye karar veriyor.

ECS bu probleme yönelik çözümünü Computex 2004’te sergilediği, varsayılan x16 PCI Express yuvasına ek olarak bir de AGP yuvası içeren 915 tabanlı prototip bir anakartla erkenden ortaya koydu. Fakat ne yazık ki, tam da bunun ardından Intel AGP desteğini tamamen kaldırma kararı aldı.

Bir diğer olası uyumluluk seçeneği de, anakarta yerleştirilecek bir köprü yongasıyla AGP’yi PCI Express aracılığıyla çalışabilir kılmak olabilir. Fakat sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu silikon parçası herhangi bir anakartı olduğundan çok daha pahalı hale getirecektir. Ve bir kullanıcının gözünden bakacak olursak PCI Express’ten bozma bir çözüm yerine, daha fazla maliyete katlanarak PCI Express görüntü yuvası içeren bir anakart almak tercih edilebilir.

ECS, AGP’ye çok yakın bir arayüz seçeneği kullanmaya karar vermiş: eski dostumuz PCI veriyolu. Aslında PCI’ın veriyolu genişliği günümüz standartlarına göre çok geri kalmış olsa da, ECS bunun başarımını, en azından geçiş süreci çözümü olarak tatmin edici olarak değerlendirmiş gibi görünüyor. Gelin bunları nasıl başardığına birlikte bakalım.

Bir cevap yazın