Electronic Arts: “Gran Turismo 5’i Yeriz”

Şaka değil, gerçek!

Gran Turismo 5, özellikle son iki yılda yaşanan ertelemelere rağmen, PlayStation 3 sahiplerinin heyecanlarından en ufak bir şey kaybetmeden en uzun süre beklediği oyun kesinlikle. Evet, Haziran 2005’ten bu yana süren heyecanlı bekleyişin sona ermesine artık saatler kaldı.

Gran Turismo 5′ için tüm zamanların en büyük ölçekli sürüş simülasyonu diyebiliriz kesinlikle. Peki Kazuro Yamauchi önderliğindeki Polyphony Digital’ın yıllar süren çalışmaları, bize en iyi ve en gerçekçi sürüş simalasyonunu sunabilecek mi?

Oyunun bizlere sunduğu detayları uzun uzun test etmeden bu soruya düzgün bir cevap vermek pek mümkün değil. Ancak görünüşe bakılırsa Electronic Arts başkan yardımcısı Patrick Soderlund, oyun eleştirmenliğine soyunup henüz kimsenin yapamadığı yorumları CVG‘ye verdiği röportajda yapmayı başarmış:

Gran Turismo 5 Screenshots HD

“Şu an piyasadaki oyunlar arasındaki farklara bakarsanız, Hot Pursuit ve Gran Turismo’nun birbirlerinden oldukça farklı olduklarını ve iki oyunun da aynı kitleyi paylaştıklarını görürsünüz. Ancak aynı zamanda Gran Turismo yerine Hot Pursuit’i satın alacak veya tam tersini yapacak birbiriyle örtüşmeyen bir kitle de söz konusu diyebilirim.

 

Ama Shift ve Gran Turismo’yu yan yana koyarsanız Shift’i Gran Turismo’ya rakip olarak görebilirim.

 

Dürüst olmam gerekirse Shift’i Gran Turismo’nun ölçeğiyle, yani araç sayısı ve bu araçların oyundaki detay seviyeleriyle, karşılaştırmak istemem. Bence ürünleri neredeyse tamamen araç toplamaya dayalı, ki biz de temelde bunu yapıyoruz. Ancak bizim sunduğumuz daha farklı bir şey de var.

 

Bizim amacımız en gerçekçi sürüş deneyimini yaratmak ve bir yarış aracının içinde olma duygusunu tam anlamıyla hissettirmek. Bence bizim farklı ve onları kesinlikle alt ettiğimiz nokta bu. Bundan eminim.”

Gerçekten değişik kafalar. Bay Soderlund ne içtiyse aynısından biz de istiyoruz.

9 Yorum

 1. ahmet sunay

  Neyi nasıl yersiniz ya? siz önce yaptığınız rezil optimizasyon özürlü oyunlara bakın. Kaç senedir aynı durum var pc’de rezilliğin daniskası yeter artık. Ben ps3’te bir araba yarışı görmüştüm ağzım açık kalmıştı arabalar mükemmel derecede gerçekti hadi EA yapsana daha iyisini sen ancak Hot Pursuit ile nal toplarsın hah!

 2. xpugur

  ne dense doğrudur diyilcek bi durum …. çünkü ea nerdeyse her yıl bi oyun nfs çıkarıyoken diğer oyun yapımcısı ne kadar süre de oyun çıkartıyo?? … o kadar süreyi EA e verilse neler yapılır buda değişik bi bakış açısı olur umarıım 😀

 3. chosen

  Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş… Senelerdir iki elleriyle bi arabayı doğrultamadılar, bari işini doğru yapmaya çalışanlara laf etmeyin… Tahminim; “NFS’yi ne yapsakta kimse satın almasa” diye kafa yoruyorlar…

 4. ondertr35

  arkadaş ea shift gibi simulasyon yapamaz ancak. Sırf PS3 de oynanabildigi için de electronic artsın oyuncu sayısı daha fazla olabilir… Zaten nfs serisinin özü arcadedir gidip dandik sim oyunları yapacaklarına özüne dönsün yeter başka bir şey istemem…

Bir cevap yazın