Eksik ve Aldatıcı Etiket Cenneti: 21 Güç Kaynağının Karşılaştırması

Eksik ve Aldatıcı Etiket Cenneti: 21 Güç Kaynağının Karşılaştırması

Ç.N.: Bu incelemede sözü edilen güç kaynaklarının çoğu Türkiye’de bulunmamaktadır. Türkiye’de bulunan markaların nispeten “iyi” modelleri bile “talebinin olmadığı” gerekçesiyle getirilmemektedir. Önceden getirilen birkaç vasat modelse “yeterli alıcı bulmadığı” gerekçesiyle durdurulmuştur. Bu yüzden Türkiye’de sadece çok ucuz ve bir o kadar kötü kalite güç kaynakları satılmaktadır. Dolayısıyla Türk kullanıcılar bu incelemede bahsedilen sorunların daha vahimini yaşamaktadır. Her gün patlayan güç kaynakları, beraberinde götürdükleri yüzlerce dolarlık sistem bileşenleri ile ilgili haberler alıyoruz. Ancak ne yazık ki bazı firma yetkililerinin de güç kaynağının önemini küçümsediklerini veya en azından yeterli önemi vermediklerini görüyoruz. Bu yüzden bu yazıyı, kullanıcının bilinçlenmesi, distribütörlerin artık bilinçli kullanıcılarca “çöp” olarak nitelendirilen ucuz güç kaynaklarını getirmemesi ve daha kaliteli modellere yönelmesi adına, çevirerek yayınlıyoruz.

THG her ay kullanıcılardan bilgisayarlarının aniden ve bazen de sık sık “çöktüğüne” dair e-posta mesajları almaya devam ediyor. Bu çökmeler rasgele ve önceden tahmin edilemez olduğu için kullanıcılar önemli bilgilerini kaybedebiliyorlar. Bu “stabilite” problemlerini boşu boşuna çözmeye çalışmak saatlerce vaktinizi çalabiliyor. Böyle bir durum olduğunda, ileri seviye kullanıcılar işlemci, sistem belleği veya anakart ayarlarına bakarak olası nedenleri bulmaya çalışıyorlar; çünkü bazen FSB hızı, İşlemci çekirdek voltajı ve grafik kartının GPU’su maksimum performans alabilmek için sınırlarına dek zorlanmış olabiliyor. Bunun sonucunda tüm sistem parametreleri ilk değerlerine döndürülüyor – ama bu da çözüm olmuyor. Bilgisayar çökmeye devam ediyor, hatta çökmeler o kadar sık gerçekleşiyor ki sistemi kullanmak artık mümkün olmuyor.

Bu tür sorunların genelde kullanıcıların atladığı olası nedenlerinden biri, sistemin içindeki güç kaynağıdır. Bilgisayar özel olarak toplanmamışsa ve kullanıcı yakın zamanlarda güç kaynağını terfi etmemişse, sistemde yetersiz bir güç kaynağı bulunma ihtimali yüksektir. En çok bilgisayarını bir bilgisayar mağazasından ve/veya indirimli satış mağazalarından alan kullanıcılar risk altındadır. Bu sistemlere genelde ucuz, düşük yüklerde bile zarar görebilen kalitesiz güç kaynakları takılmaktadır.

Güç kaynağı çoğu kullanıcının PC’lerini terfi ederken ihmal ettiği bir bileşendir. Terfi edilen bileşenler genelde daha fazla güç çektiği için, sistemde önemli terfiler yapıldığında aslında standart olarak daha büyük, daha güçlü güç kaynaklarına da terfi edilmelidir. Sadece laboratuar testleri size gerçeği söyleyebilir – maksimum yük 300 watt olarak tanımlanmış olsa bile, güç kaynağı sık sık bu yüke ulaşmadan çok önce “ruhunu teslim eder”. Görünüşe bakılırsa bazı güç kaynağı üreticileri, bilgisayar kullanıcılarının asla güç kaynaklarını maksimum yükte kullanmayacağını varsaymaktadır.

Aşırı yük koruma (overload protection) özelliği olmayan güç kaynakların, aşırı yüksek yük altında çalıştırılırsa elektronik devreler zarar görebiliyor. Sık sık da geçiş regülatörünün kapasitörleri patlıyor.

Aşırı yük koruma (overload protection) özelliği olmayan güç kaynakların, aşırı yüksek yük altında çalıştırılırsa elektronik devreler zarar görebiliyor. Sık sık da geçiş regülatörünün kapasitörleri patlıyor.

Maxtron TOP-520P4'ün yanan bobini.

Maxtron TOP-520P4’ün yanan bobini.

Daha önce bu konuyu bir yazımızda ele almıştık; şimdi de 21 ileri seviye güç kaynağını THG Münih laboratuarımızda test ederek, bu üzerine yeterince düşülmeyen konunun daha da derinlerine inmeye karar verdik. Perakende son kullanıcı satış fiyatlarının yüksekliğine rağmen test sonuçları laboratuar teknisyenlerimizi şaşırttı. Tam 6 güç kaynağı tam yükte başarısız oldu: Üçü birden dumanlara boğuldu, diğer üçü kendini zamansız kapattı. Tüm test adayları içinde en hayal kırıklığı yaratanı Maxtron TOP-520P4 modeli oldu. Üreticinin verdiği spesifikasyonlara göre bu güç kaynağının ilgili voltaj aralıklarında 520 watt’a dayanabiliyor olması gerekirdi. Ancak bizim testimizde 446 watt’ta iflas etti ve tamamen yandı!

Bir cevap yazın