Ekran Kartınızın Ne Kadar Güce İhtiyacı Var?

Günümüzde ekran kartlarının güç tüketim değerleri hiç olmadığı kadar yükselmiş durumda. İleri seviye modeller 110 ile 270 watt arasında güç kullanıyor. Bir başka açıdan dile getirmek gerekirse güçlü bir ekran kartı tam yük altında neredeyse sistemin geri kalanı kadar güç tüketimi yapabiliyor. Eğer sisteminizi ikinci bir ekran kartıyla (SLI veya CrossFire arayüzüyle) takviye edecekseniz veya iki GPU’lu bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız güç kaynağınıza ne kadar yük bineceğini de bilmeniz gerekiyor.

Güçlü ekran kartları daha güçlü güç kaynakları istiyor.

Güçlü ekran kartları daha güçlü güç kaynakları istiyor.

Eğer tam yük altında mavi ekran hatalarıyla karşılaşmak istemiyorsanız güç kaynağınızın yeterli gücü sistem bileşenlerine sağlayabildiğinden emin olmalısınız. Yeterli güce sahip değilse veya güç kaynağınız fazla ısınabilir ve en kötü durumda gürültülü bir şekilde patlayabilir. En önemli soruları şöyle sıralayabiliriz: Güç kaynağınız ne kadar güce sahip? Belirli gerilimler için yeterli akımı sağlayabiliyor mu? Gerekli bağlantı uçlarına sahip mi?

Tabi ki fiyat da karar aşamasında en önemli etkenlerden birisidir. Günümüz elektrik fiyatlarını düşünürsek sadece donanımlarınızın kullanacağı elektriği değil bir yıl içinde bunun size maliyetinin ne olacağını da hesaplamalısınız. Eğer ileri seviye 3B başarımına ihtiyacınız yoksa ve evinizde kullanacağınız HTPC için giriş seviyesi bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız AMD ve Nvidia ekran kartlarının dört neslini de bu yazımızda karşılaştırıyoruz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

5 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Açıklayayım: Resime baktığın zaman 500 watt güç kaynağının %85 verimlilikte 575 watt çektiği zaten belirtilmiş.

    588 nereden çıktı diyeceksin. 500 Watt güç kaynağı ile yapılan deney sonucu oluşam durum. Yani verimlilikte ufak oynamalar oluyor. Üreticiler de bunu kabul eder zaten. Belli bir sapma payı vardır verimliliğin.

  2. ravenholm

    350 vat yeter o kartlar fazla güç çekmez eğer para vereceksen uzak dur başka kartlara yönel derim sistemini söylersen yardımcı olabiliriz özellikle 6200den uzak dur perfırmansı vasattan bile kötüdür

Bir cevap yazın