Ekran Kartınızın Ne Kadar Belleğe İhtiyacı Var?

Pazarlamacılar rakamları severler çünkü bu sayede yeni ürünlerin ve geliştirmelerin neler sunacağını kolayca anlatmak mümkündür. Örneğin, en basit şeklide 2.0 sürümü her zaman 1.0 sürümünden iyidir, 3 GHz saat hızı 2 GHz’den hızlıdır ve 4 GB bellek 3 GB’den iyidir. Artık evrensel bir kabul halini alan daha fazlası daha iyidir mantığı genelde her yerde işler.

Farklı Bellekli Ekran Kartları

Ancak gerçek hayat rakamlarla anlatılanlardan çok daha karışıktır. Bazen 2.0 sürümü 1.0 sürümünde bulunan şık bir özelliğin gitmesine neden olur. Bazen 3.0 GHz saat hızı daha eski bir mimariye sahipse 2.0 GHz’den daha yavaş çalışabilir. Ve bazen daha fazla bellek hiçbir fark yaratmayabilir.

Ekran kartı üreticileri bellek miktarını en başından beri bir pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Eskiden 1024×768 çözünürlükte çalışabilmek için belirli bir bellek miktarına sahip olmanız gerekirdi. Zaman geçtikçe 3B hızlandırıcılar çıktı ve ekran kartı üzerindeki bellek dokuları ve keskinliği yumuşatma (AA) gibi özelliklerin barındırılması için kullanılır oldu.

Bu yazının amacı ekran kartı belleğinin nerede kullanıldığını derinlemesine irdelemek değil. Bunun yerine farklı bellek miktarları arasında oyunlar açısından önemli bir başarım farkı olup olmadığına bakmak istiyoruz. Amacımız daha fazla ekran kartı belleğinizin olması size neler kazandırır tam olarak bunu göstermek.

Ancak yazıya girişmeden önce açıklığa kavuşturulması gereken bazı tanımlar var.

1 Yorum

Bir cevap yazın