Ekran Kartına Uygun Yongaseti Seçimi Ne Kadar Önemli?

Nvidia ilk yongasetini çıkardığından beri sistem toplamaya yeni başlayan kullanıcılar hep aynı soruyu sormuşlardır: Acaba anakartı benzer markalı ekran kartıyla birlikte mi almalıyım? Genelde Nvidia yongasetlerinin ATI ekran kartlarını desteklemek konusunda hiç bir sorunu yoktu. Aynı durumun tersi yongasetlerini çıkarmaya başladığında ATI için de geçerli oldu.

Peki, neden birisi böyle bir şey yapsın ki? Cevap basit iki yıl önce Nvidia, AMD uyumlu yongaseti pazarında liderliği elinde bulunduruyordu ve o zamanlarda ekran kartı başarım liderliği de ATI’nin elindeydi; 9700 Pro ve FX 5800 ekran kartlarının olduğu zamanlardan bahsediyoruz. Her ne kadar günümüz ekran kartları SLI veya Crossfire gibi markaya özgü özellikler sunuyor olsalar da kullanıcıların büyük çoğunluğu bu özellikleri hiç bir zaman kullanmıyorlar. Birden fazla ekran kartı kullananlar ise bunu daha çok daha fazla sayıda ekran kullanabilmek için yapıyorlar, birbirinden bağımsız ekran kartları için de bütün yongasetleri destek sunuyor.

Yongaseti ile ekran kartının aynı markadan olmasının sağlayacağı “fazladan” uyumluluk veya Crossfire ve SLI gibi özellikleri kullanamama normal beklentileri bir kenara koyarsak, farklı ekran kartı ve yongaseti markaları kullanmanın başarım üzerinde çok az etkisinin olması beklenir. Tabi ki firmalar kendi markalarını öne çıkarmak için bazı yongaseti iyileştirmeleri yapıyorlar, yapmıyorlar mı? Eğer yapıyorlarsa, benzer donanımlar kullanılarak yapılan yongaseti karşılaştırmaları seçilen ekran kartının markasına göre değişiklikler gösterebilir!

Deneylerde ortaya çıkanlar teori ile pratiğin birleştiği yerdir: Pek çok kullanıcı genellikle sıfırdan sistem kurmak yerine yükseltmeler yoluyla sistem başarımını yüksek tutuyor. Yeni donanım alırken markaya dikkat etmek gerekir mi?

Deneyler

Mesele hangi üreticinin ekran kartlarında veya yongaseti başarımında daha iyi olduğu değil. Bunun yerine deneylerimizin sonucunda firmaların kendini öne çıkarmak için bazı “mühendislik hilelerine” başvurup vurmadığını göreceğiz. Teknolojik karşılaştırmalar yapmadan önce, ekran kartı veya PCI Express veriyolunun kendiliğinden hızlandırılması gibi bilindik numaraların BIOS’tan kapatılması gerekir.

Sonuç olarak deneylerimizde ATI ve Nvidia’nın en son ekran kartlarını ve bu firmaların çıkardığı en son yongasetlerini otomatik hızaşırtma gibi ayarlar kapalıyken kullanacağız.

Bir cevap yazın