Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm III

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm III

Nvidia, yeni nesil ekran kartlarında üretim sürecini geliştiriyor böylece GeForce 7600 ve 7900 kartlar 110 nanometre yerine 90 nm süreçle üretilecekler. Bu üretim sürecinin en önemli getirisi kartların yüksek yükler altında daha az ısı üretmesini sağlamak olacak. Başarım açısından bakıldığında GeForce 7600 GT, GeForce 6 serisinin yerini alan ürün olarak düşünülebilir. Nvidia’da ürün serileri üzerinde bir çeşit bahar temizliğine girişmiş durumda; görünüşe göre 7900 GT hem başarım hem de fiyat açısından 7800 GT veya GTX kartların yerini almak üzere geliştiriliyor.

7600 ve 7900 serisi kartların GT modelleri 256 MB belleklerle geliyor ancak Nvidia’nın yakın zamanda bunları 512 MB’ye çıkaracağı konusunda duyumlar alıyoruz. Daha fazla belleğin bu yeni yongaların genel başarımı üzerinde artı bir etki sağlayacağı kesin, özellikle de yeni doku (texture) ağırlıklı oyunlarda.

Diğer taraftan 7900 GTX kartlar zaten 512 MB video belleğe sahip olarak geliyorlar ve mükemmel bir soğutma çözümü sunuyorlar. Sessiz 80 mm fan sayesinde GPU ve bellek birimleri en verimli şekilde soğutulabiliyor. Rakibi ATI Radeon X1900 XTX bu bakımdan çok şanslı sayılmaz; soğutucusu çok daha fazla gürültü çıkarıyor ve bu kartın işlemcisi yoğun 3B yük altında ciddi miktarda ısınıyor (90° C) çıkıyor. Ancak başarım açısından bakıldığında ATI’nin kartı bir adım önde.

Deneyimizde yer alacak olan 27 ekran kartını her bölüme 9 kart düşecek şekilde üçe ayırdık. Bu bölümde bütün deney sonuçlarını görüp kartları bir biriyle karşılaştırabileceksiniz. Satın alma rehberinin ikinci bölümde yer alan kartlar şunlardı:

Bir cevap yazın