Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm II

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm II

Bu son ekran kartı satın alma rehberi yazımız için hem ATI Radeon hem de NVIDIA GeForce ürünlerinden toplam 27 ekran kartını mercek altına aldık. Bunlardan ikisi AGP arayüzünü kullanırken geriye kalanları PCI Express (PCIe) veriyolunu kullanıyor. Satın alma rehberimize katılabilmek için adayların deney merkezimize satış kutuları içerisinde gelmeleri gerekiyor. Bu durum aynı zamanda kartların son kullanıcıya satış için hazırlanmış ve kutulanmış son sürümlerini ve ilgili kutu içeriğini de değerlendirdiğimiz anlamına geliyor. Serinin ikinci yazısında öne çıkan isim yükseltilmiş saat hızlarında çalışan Radeon X1600 Pro Golden Edition oluyor.

Ekran kartlarıyla birilikte gelen hediye yazılımlar üreticiye göre büyük değişiklikler gösterebiliyor; özellikle de sürüm numaraları arasında üç nesle kadar farklar olabiliyor. Ayrıca bazı firmalar, kullanıcıların uygulamaları yükleyebilmeleri için anlamsız derecede uzun ( bazen 48 karakter uzunluğuna kadar çıkabiliyor) ve CD’nin üzerine gözle görünmesi zor küçük harflerle yazılmış ürün anahtarlarını girmelerini bekliyorlar. Açıkçası kafasına korsan yazılım kullanmayı koymuş olan bir kullanıcı bu tür özel hazırlanmış sürümleri kullanmayı tercih etmeyecektir. Bu duruma tamamen ters düşen bir örneği Sapphire Radeon X1800 XT ve XL kartlarla birlikte gelen, tam sürüm Power Director 3’te görüyoruz, bu yazılım hiç bir ürün anahtarı gerektirmiyor!

Hediye yazılım paketleri konusunda Cyberlink ürünlerinin tam bir hakimiyeti var. DVD oynatma, video veya resim düzenleme konusunda yazılımların çok büyük bir bölümü bu firma tarafından üretilmiş. Bu yazılım paketleri “DVD Solution” (DVD Çözümü) adı altında dağıtılıyor. Cyberlink, DVD Solution başlangıç ekranını diğer ürünlerinin tanıtımının yapıldığı bir alan olarak kullanıyor. Bu bir yere kadar anlaşılabilir. Ancak ürün anahtarı girerken bu ekranlara bakmak zorunda kalmak ve bir de bunun üstüne kayıt ekranının açılması rahatsız edici oluyor.

Sonuç olarak bütün üretici firmalar kartlarıyla birlikte bir DVD oynatıcı ve biraz da oyun hediye etmeye çalışıyorlar. VIVO kartlar söz konusu olunca kartın video giriş ve çıkış özelliklerinden tam yararlanılabilmesi için yazılım paketleri daha geniş tutuluyor. Bu programları kullanarak yaptığınız filmleri, yine hediye edilen başka bir yazılımla DV’lere kopyalayabilir, DVD veya CD’ye yazabilirsiniz.

Radeon X1900 XTX gibi pahalı kartlar söz konusu olduğunda yazının sonunda yayınladığımız özellik tablosuna yakından bakmanızı öneririz. Bu tablo aynı sınıfta olan kartları yan yana karşılaştırabilmenize imkan sağlıyor, özelliklere ürünle birlikte gelen yazılımların da dahil olduğunu belirtmemize gerek yok. Pek çok kart, yonga üreticisinin referans tasarımından çok faklı olmadığı için yazılım hediyeleri bir model üzerinde karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Deneyimizde yer alacak olan 27 ekran kartını her bölüme 9 kart düşecek şekilde üçe ayırdık. Bu yazı ilk bölüm olduğundan ilk dokuz kartı içeriyor. Deney sonuçları ve özellik tablosu bu rehberin her bölümü yayınlandığında güncellenecek yani yazının üçüncü bölümü tamamlandığı bu 27 ekran kartının her birini diğeriyle karşılaştırabileceksiniz. Satı alma rehberinin birinci ve üçüncü bölümde yer alan kartlar şunlar:

Bir cevap yazın