Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm I

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm I

ÇN: Bu yazı dizisinde belirtilen fiyatlar yurtdışı için geçerlidir.

Bu son ekran kartı satın alma rehberi yazımız için hem ATI Radeon hem de NVIDIA GeForce ürünlerinden toplam 27 ekran kartını mercek altına aldık. Bunlardan ikisi AGP arayüzünü kullanırken geriye kalanları PCI Express (PCIe) veriyolunu kullanıyor. Satın alma rehberimize katılabilmek için adayların deney merkezimize satış kutuları içerisinde gelmeleri gerekiyor. Bu durum aynı zamanda kartların son kullanıcıya satış için hazırlanmış ve kutulanmış son sürümlerini ve ilgili kutu içeriğini de değerlendirdiğimiz anlamına geliyor.

O zamanlar bazılarına kolay ulaşılamadığından, ATI’nin grafik yongalarını taşıyan ekran kartları bir önceki satın alma rehberimizde çok az temsil edilebilmişlerdi. Bu durum yeni rehberimizi hazırlayana kadar biraz daha düzelmiş görünüyor hatta tartışmalı olsa da ATI tabanlı ekran kartlarının stoklarda daha fazla olduğunu söylemek bile mümkün. Bu yazımızda ise ATI tabanlı deney örneklerinin fazla sayıda olması temel olarak HIS ve Sapphire’in son birkaç hafta içerisinde ürün serilerinde artış yapmalarından kaynaklanıyor. Her iki üretici de artık X1300’den X1900’a bütün ATI yongalarıyla ürün sunuyor.

Powercolor ve GeCube markalarına X1900 XTX örneklerini, Radeon X1300 Hypermemory 2 ve X1800 GTO gibi nispeten yeni ürünleri bize sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Radeon X1800 artık en güçlü ürün olmayabilir ancak bu yongaları kullanan ekran kartları pek çok üretici tarafından çeşitli sürümler halinde hala satılıyor. Her ne kadar resmen X1800’ü X1900 ile yenilediyse de yeni güncelleme seçenekleri arasında X1800 GTO da yerini alıyor. Fiyat açısından bakıldığında X1800, orta sınıfa giren X1600 ile yüksek seviye X1900’ün arasında bir seçenek oluşturuyor.

Bir cevap yazın