Ekran Kartı Hızaşırtma

NTune Ve RivaTuner

RivaTuner’ı kullanışsız bulduysanız, başka programcıların ürünlerine veya Nvidia’nın kendi yayınladığı nTune‘a bakabilirsiniz. İsminden de anlaşılacağı gibi nTune sisteminize ince ayar çekmek üzere tasarlanmış. Anakartınız da nForce yongasetliyse bu yazılım çok şey sunuyor. nTune grafik ayarlarıyla beraber sistem işlemci ve belleğini de ayarlayabiliyor ve tüm sisteme ait ayrıntılı durum bilgileri sunuyor. Bizim Intel X38 yongasetli sistemimiz için bile garfik kartına yönelik ince ayarları kurcalayabiliyoruz.

Forceware denetim ekranından nTune İle Hızaşırtma.

Forceware denetim ekranından nTune İle Hızaşırtma.

nTune’un ForceWare sürücü denetim paneline yuvalanabilmek gibi önemli bir artısı var. Kurduktan sonra Başarım (performance) sekmesine yeni seçenekler geliyor ve bunlara “Adjust GPU Settings” de (GPU ayarları) dahil. RivaTuner’da da bulunan iki sürgüyü nTune’da da görüyorsunuz – birisi grafik işlemci hzını ayarlarken diğeri garfik belleğini yönetiyor. Nvidia nTune tarayıcıların (shader) oranını değiştirmenize izin vermiyor.

Hatasız Kul Olmaz

nTune ana ForceWare sürücüleri sayfasına ekleniyor ve arkada çalışması gereken programlardan sizi kurtarıyor. Ancak RivaTuner’dan daha az seçenek sunuyor ve bazı durumlarda da işe yaramıyor. Örneğin her iki programda da fan hızı denetimi var ancak GeForce 9600 GT nTune’un fan hızı ayarına yanıt vermiyor. Ayarları değiştirsek de fan en yüksek hızın %35’i düzeyinde sabit kalıyor. Her iki uygulamada da yaptığımız hızaşırtma (overclock) ayarları, önlem almazsak, bilgisayarı yeniden başlatınca kayboluyor. RivaTuner’da “Apply overclocking at Windows start-up” (Windows’un başlamasıyla beraber ayarları uygula) seçeneğinin işaretli olması gerekiyor. Daha sonra “Adjust Custom Rules” (özel kuralları ayarla) sekmesine giderek şu an kullanılan profili Windows başladığında varsayılan olarak seçiyorsunuz. İşlem biraz kurcalama gerektiriyor.

Son olarak Nvidia’ın enerji yönetimi özelliklerinden de memnun değiliz. Yalnızca Windows masaüstünde çalışsak bile kart en yüksek hızında kalıyor ve gereksiz yere enerji tüketiyor. Bir 2B/3B ayrımı iyi olabilirmiş. RivaTuner ise size üç ayrı düzey sunuyor: “Standart 2B,” “Low Power 3B” (düşük güç 3B) ve “Performance 3D” (başarım 3B). Ancak bu seçenekler de bizim GeForce kartımızda çalışmıyor, içimiz daralıyor.

Anlattığımız dertlerden sonra hala bizimleyseniz sonraki adıma geçelim: Ekran kartının BIOS’unu değiştirerek hızaşırtma profilimizi kalıcı hale getirelim.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

css.php