Ekran Kartı Hızaşırtma

Yazılım Mı, Donanım Mı?

Ekran kartınızı hızaşırtmanın (overclock) birkaç yolu var ve ilerleyen bölümlerde teker teker ele alacağız. Ekran kartı, örneğin Windows programlarıyla, “geçici” olarak hızaşırtılabileceği gibi, BIOS’u değiştirilerek kalıcı da yapılabilir.

Yazılımın Esnekliği

RivaTuner

RivaTuner

Yazılım yöntemi en bilineni. AMD/ATI ve Nvidia ekran kartları için birçok farklı uygulama bulunsa da, işlevler açısından neredeyse aynılar. En iyileri grafik işlemci ve bellek hızını değiştirmenize ek olarak soğutma gücünü ayarlamak ve kullandığınız uygulamalara göre farklı hızaşırtma profillerini devreye sokmak gibi gelişmiş özelliklere de sahip. Aslında bu uygulamalar kart sürücülerinin yeteneğini artıran uzantılar. ForceWare ve Catalyst sürücüleri hızaşırtma konusunda uyukluyor falan değiller… Tam tersine Nvidia ve ATI hızaşırtmaya dikkati her geçen gün daha çok çekiyorlar ve satış sloganı olarak sürekli kullanıyorlar. Yazılımsal hızaşırtma için bir sürgüyü sağa sola kaydırıp “Tamam”ı tıklamak yetiyor. Ancak arkada sürekli çalışan bir yazılım kullanılması ve az da olsa kaynak tüketmesinin yanında, arada bir kilitlendiği de oluyor. Dahası hata içerebildikleri gibi, bazı sürücü veya donanımlarla, bazı işletim sistemlerinde çalışmadıkları da oluyor.

Kaputun Altında

Daha kalıcı bir çözüm arıyorsanız merkezi işlemcide olduğu gibi kaputun altına el atıp BIOS’u kurcalamak gerekiyor. Aslında ekran kartındaki grafik işlemcinin işleyisi sistemin işlemcisinden farklı değil. Her ikisinin de çalışma değerleri ilgili BIOS üzerinde bulunuyor, açılışta “donanımsal” olarak yükleniyor. Ancak anakart BIOS’una açılışta bir tuşa basarak ulaşıp değişiklik yapılabilirken, ekran kartınınkine ulaşmak o kadar kolay değil. Öncelikle ekran kartının BIOS’una yazılacak içeriği özel yazılımla düzenlemeniz ve ardından düzenlediğiniz yeni içeriği BIOS yongasına geri yazabilen başka özel bir yazılım daha kullanmanız gerekiyor. Karmaşık görünebilir ancak atla deve değil. Nasıl yapılacağının ayrıntılarına birazdan değineceğiz.

Karizmayı Bozma, Parayı Bastır

XFX GeForce 8800GT Alpha Dog

XFX GeForce 8800GT Alpha Dog

Tüm bunlar gözünüzü korkutuyorsa gidip hazır “fabrikada” hızaşırtılmış bir markanın modelini de satın alabilirsiniz. Bu gibi ürünler çok yaygın çünkü bazı kart üreticileri için hızaşırtılmış ürünler pazarda öne çıkabilmelerinin tek yolu. XFX gibi markalar neredeyse tüm pazar paylarını hızaşırtılmış ürün seçeneklerine borçlular. Ancak fabrikada hızaşırtılmış modellerin yüzde birkaç hızlanmak adına oldukça cep yakabileceğini şimdiden belirtelim.

Deney Düzeneği

Deneylerimizi Asus P5E3 anakart, Intel QX6850 işlemci ve 2 GB Crucial DDR3 belleği olan sistemimizle yaptık. Windows Vista SP1 32 bit işletim sistemi kullandık. Tüm kartlar için şu anki en yeni sürücüleri kurduk, ForceWare 174.53 ve Catalyst 8.3.

Yazılım Mı, Donanım Mı?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın