Eken’den 100 Dolarlık 7″ Tablet

Çinliler de tablet yarışında geride kalmak niyetinde değiller gibi görünüyor.

Shanzai.com 100 dolardan başlayan fiyatıyla yeni bir iPad rakibi olan Eken M001 tabletin çalışan bir örneğine ulaşmayı başardı. Sitenin aktardığına göre aygıt 600MHz WonderMedia PRIZM MW8505 işlemci, 2 GB dahili NAND flaş bellek, 128 MB DDR2 bellek, bir ses çıkışı, SD kar okuyucu (32 GB’a kadar) ve 7″ 800 x 380 TFT ekran barındırıyor. İşletim sistemi ise Android v1.6.

Eken M001 Android Tablet

Eken M001 Android Tablet - Hormonlu telefon değil, bir tablet PC.

Ürünün tanıtım sayfası ise biraz farklı bilgiler veriyor. Belirtildiğine göre kullanıcılar Android OS’un yanı sıra Win CE 6.0 (2.20 USD farkla)  veya internet tarayıcısı (browser) bulunan Win CE 6.0 (11 USD farkla) işletim sistemlerini de tercih edebilecekler. Ağ ve internet bağlantısı ise kundağına (docking station) takılarak sağlanıyor (Ethernet 10/100 ve 802.11b/g). Aygıt tümleşik bir 1.3MP kamera da barındırıyor, 16 GB’a kadar olan harici diskleri de kullanabiliyor.

Ne yazık ki Shanzai pilinden pek memnun kalmamış. “Eğer bir sonraki sürümde pil ömrünü iyleştirebilirlerse M001 bu fiyatıyla oldukça çekici bir ürün olabilir” demişler. Bu tarz Android temelli tabletlerin iPad’i “parasının karşılığını vermeye” zorlayacağı  ve yıl sonuna doğru daha “kaslı” bir iPad’in karşımızda olacağı ümidini taşıyoruz.

Shanzai.com’un Eken M001’i kurcaladığı videoyu izleyebilirsiniz, bakalım beğenecek misiniz…

(YouTube)

7 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Güzel. Fiyatı da öyle. Ancak özelliklerini biraz daha arttırabilseler ve fiyatı da 200 doları geçmese harika olur. Bence böyle bir alette şunlar olmalı,

  -Temel işlemleri yapmak ve inceleyebilmek için ofis programları çalışmalı,

  -Pdf dosyaları açılıp incelenebilmeli,

  -Gsm şebekesi üzerinden hem telefon (konuşma ive dinleme işlemi kulaklıkla yapılabilir) hem de internet bağlantısı olmalı,

  -Wifi mutlaka bulunmalı,

  -Diğer aletlere bağlamak amacıyla çıkışlar da olmalı. Örn: Yazıcı, tv, hoparlör, harici sabit disk yada flash bellekler için….

  Bunları yapılabilirse tadından yenmez.

  • Ziyaretçi

   iyi de fiyatı 200 dolar olursa türkiye satış fiyatı 400 dolar falan olurdu. Bence böyle iyi. Asus eee pcler için de öyle demişlerdi 200dolar olcak diye, şimdi satış fiyatlarına bakın. Bence bu alet fiyatıyla özellikleriyle mükemmel. 100 dolarlık alet zaten burda 350 400tlye satılır. Söylemedei demeyin:)

  • Selami AKDOĞAN

   Arkadaşın dediklerine aynen katılıyorum.Pil sorunu başlı başına bir sorun .Bu ürünler piyasaya sunulmadan önce hiçmi test edilmedi?Bunu tüketiciye karşı bir saygısızlık olarak kabul ediyorum.Bu şikayetimi ilgili bayiye bildirdim hiç önemsemediler bile.öyle anlaşılıyorki maksat sadece ürün satmak olsun.Şarj cihazını ipat’ın yanından hiç ayırmamak gerekiyor Bu ürünü evden dışarıda kullanmak mümkün değil.BEYLER BİRAZ CİCARİ AHLAKLI ALALIM.BİZLER O KAZIĞI BİR KERE YERİZ

    

    

    

 2. i0z

  denetimsiz ziyaretçi el kadar aletten herşeyi yapmasını istemiş

  ama batarya denen bu aletleirn çalışmasını sağlayan bir elektrik kaynağından haberi yok sanırım. bu aletsizin herşeyiniz çözmez aynen ipad gibi ama fiyatıyla vs. bir çok işi halletmek için kullanılabilir.

Bir cevap yazın