Efsane Geri Dönüyor: Starcraft II

Efsane Geri Dönüyor: Starcraft II

Bir TotalWar oyuncusu olarak, öncelikle bu oyunu incelerken korktum. Bu ne potansiyeldir bu nasıl bir sevdadır anlam veremedim. Ben oyunlarda ilk önce grafik ararım. Zaten grafiği yapan, oyun yapımcıları oynanışı da yanında getirebiliyor. Fakat piyasa, grafikleri orta düzey olmasına rağmen oynanışı ile oyuncuları bilgisayar başına adeta sabitleyen oyunlarla dolu. Böyle oyunlar dünyanın en çok oynan oyunları olma özelliğine de sahip. Öyle ki dünyanın dört bir yanında turnuvaları düzenleniyor. Bu oyunların tirajı Hollywood filmlerine kök söktürüyor. Gel gör ki ben hala TotalWar bir numara diyorum başka bir şey demiyorum (kıskançlık değil). Bir oyun nasıl askerlikten muafiyet sebebi olabilir üstelik askerlikten muafiyet bir yana üstüne 800 bin dolar hediye ediliyor “sabır yarabbi”. Evet, Strarcraft’tan bahsediyorum öyle bir cevhermiş ki farkında olan söylememiş, farkında olmayan ise çok şey kaybetmiş…

Sen Neymişsin Be Abi

Bu Blizzard denen firma “haydin oyun üretelim, grafikle süsleyelim, sonrasında parayı bastırıp reklam yapalım ve piyasa bu oyunu bekliyor” diye oyuncuları kandıralım demiyor. Öyle oyunlar üretiyor ki tek kelime ile “hit” oluyor. “Emek harca başarılı ol zaten maddiyat sen istemesen de gelecektir” cümlesinde Blizzard’ı görebilirsiniz.

Efsane Geri Dönüyor: Starcraft II

Warcraft, Diablo ve Starcraft gibi oyunlar yıllanmış olmalarına rağmen dünyada en çok satılan ve en çok oynan oyun listelerinde hala yer alıyorlar. WOW: Burning Crusader Türkiye’de satışa çıktığında tüm haber kanalları oyunu satın almak için bekleyenlerin oluşturduğu kuyruğu görüntülüyordu. Öyle ki; yollara taşan kuyruk trafiği bile felç etmişti. Ben de buna çok sinirlenmiştim. “Keşke diğer oyunlara da bu kadar rağbet olsa” diye hayıflanmıştım.

Efsane Geri Dönüyor: Starcraft II

Blizzard’ın ürettiği oyunlarda kullandıkları sistemler sayesinde gerçek oyuncuları hedeflemişlerdir. Konumuzla ilgili olarak Starcraft’tan örnek verelim. Oyunda üç ırk var ve hepsinin de birbirlerine göre üstün ve zayıf yönleri var. Asla güç açısından birbirlerinden üstün değiller. Eğer oyuncu iyi ise üstünlükleri ancak bu şekilde ortaya çıkıyor.

Efsane Geri Dönüyor: Starcraft II

Kısacası Blizzard tamamı ile oyunculara hitap eden oyunlar yapıyor. Sıvılarda denge kanunu bulan Arşimet gibi oyunlarda da denge kanununu bulanın Blizzard olduğunu söyleyebiliriz. Hepsi bir yana oyunların hepsi eski/yeni toparlanmış bilgisayarlarda çalışabiliyor. Böylece bahsettiğimiz özellikler sayesinde oyunlar piyasada kendi farkını hissettiriyor.

Bir cevap yazın