Editörden Haziran Ayı Değerlendirmesi

Platform Gelişmeleri

Bir yongasetinin değişmesi çok şeyi değiştirir. En yeni nesil işlemciler, ekran kartları ve bellekler ancak son nesil yongasetlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Nitekim yaklaşık iki senede bir gerçekleşen köklü yongaseti değişiklikleri çoğu kullanıcıyı neredeyse tüm sistemi değiştirmeye zorlarlar. Yalnız eski bir platforma sahip kullanıcılar sistem terfisi sayesinde gözle görülür bir başarım artışıyla tanışırken, bir önceki nesle ait platformları ellerinde bulunduran kullanıcılar böyle bir terfiden genellikle çok fazla kazanç elde edemezler. Sonuçta bir yongasetinin başarımı desteklediği işlemci mimarileri, bellek tipleri, ekran kartı yuvaları ve hızaşırtma yetenekleri ile derinden alakalıdır. Ne var ki bir yongasetinin çok farklı bileşenleri desteklemesi için aradan en az iki ya da üç yıl geçmelidir. Yani bazı teknolojiler iyice eskimelidir. Buna en iyi örnek olarak AGP arabiriminden PCI Express arabirimine geçişi verebiliriz.

Platform Gelişmeleri

Haziran ayının şüphesiz en önemli platform değişikliği Intel’in 5 Haziran’da 3-serisi yonga setlerini (Bearlake kodadlı) duyurmasıydı – Gerçi birçok anakart üreticisi Intel’in resmi duyurusunu beklemeden P35 ve G33 yongasetli ürünlerini yangından mal kaçırırcasına çabucak piyasaya sürmüştü bile. Intel’in 3-serisinin getirdiği en büyük yenilikler FSB1333 sistem hızına sahip 45 nm işleme tekniği ile üretilmiş işlemcileri ve DDR3 tipi bellekleri desteklemesi. Ayrıca sadece X38 yongasetine has olmak üzere PCI Express’e göre iki kat daha fazla veriyolu genişliği sunan PCI Express 2.0 arabirimi desteğini de unutmamak gerek. Öte yandan G3, Q3 ve P3 serisi yongasetleri giriş ve orta seviye pazarını hedeflerken, X3 serisi sadece cebine güvenen kullanıcılar için tasarlanmış. Yalnız G3 ve Q3 serisinde P3 serisinden farklı olarak tümleşik grafik desteği yer alıyor. Bu yeni tümleşik grafik birimleri (X3100 ve ilerde X3500 de gelecek) DX10 uyumluluğunu da beraberinde getiriyor. Böylece Windows Vista’nın Aero arayüzünü ekran kartına ek masraf yapmadan kullanabileceksiniz fakat takdir edersiniz ki 3B oyunlarda yine de oldukça zayıf kalacaklardır.

P35 ve G33 yongasetli anakartlar şu an internette ve teknoloji mağazalarında satılmakta. Q3 ve X3 serisinin de (ayrıca G35) ilerleyen aylarda piyasaya düşmesi bekleniyor.

Intel’in 3-serisi yongaseti incelemeleri ile alakalı bu ay yayınlamış olduğumuz makalelere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Işıldayan Borular: Altı P35-DDR3 Anakartı İnceledik

Sekiz P35-DDR2 Anakart Karşılaştırıldı

Bir cevap yazın