Editörden Haziran Ayı Değerlendirmesi

Teknoloji günümüzde o kadar hızlı değişiyor ki bu pazardaki ürünleri sürekli takip etmek artık resmen kabak tadı vermeye başladı. Öyle ki sadece beş ya da altı önce aldığınız bir ürün bile artık yeni bir ürün değil. Aslında bilgisayar dünyasında köklü değişimler yaklaşık bir veya iki senede bir gerçekleşir ancak bu değişimlerin alt kollarının bir sonraki nesiller duyuruluncaya kadar sürekli piyasaya sürülmesiyle aradaki boşluk devamlı doldurulur ve karşımıza devasa ürün listeleri çıkıverir.

Donanım meraklıları bilgisayar dünyasındaki her yeni gelişmeyi ayrı ayrı kaynaklardan farklı farklı yorumları okuyarak takip etmeye çalışırlar: “Acaba şu ekran kartından daha iyisi çıktı mı? Çıktıysa ne zaman çıkacak? Fiyatı ne olacak? Bu ekran kartının piyasaya sürülmesiyle diğer kartların fiyatı ne kadar düştü veya düşecek?” gibi soruların cevabını genellikle tek bir sitede bulamazlar, bulsalar bile çoğu zaman tatmin olamayabilirler. Üstelik üstteki sorular sadece ekran kartları için geçerli olanlardı. Yani diğer temel bilgisayar bileşenlerini de hesaba katarsanız iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor değil mi?

İşte bu nedenle THG Türkiye olarak siz donanım meraklılarını site site dolaşmaktan bir nebze olsun kurtaracak ve en azından her ay sonunda genel anlamda donanım dünyasında ne gibi gelişmelerin olduğunu bir okuyuşta hafızanıza kazıyabileceğiniz bir yazı dizisiyle karşınıza çıkmaya karar verdik.

Gelişmeleri daha verimli ve kolay olarak takip edebilmeniz için birkaç ayrı başlığa ayırmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. Bu ilk makalemde sadece anakart, işlemci, bellek, ekran kartı ve depolama birimleri gibi temel donanım bileşenlerindeki teknolojik gelişmelerden bahsedeceğim. İlerleyen aylarda kapsamı genişletebilirim fakat ilk önce bu kadarının ne kadar yeterli ve yararlı olacağını merak etmekteyim. Şayet gözden kaçırdığımız önemli bir gelişme olduğunun farkına varırsanız iletişim adresimize bunu mail olarak bildirmenizden oldukça memnun kalırız.

Şimdi işe bilgisayarların belkemiğini oluşturan platformlardan bahsederek başlamak oldukça yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın