Edimax EW-7711USn Kablosuz Ağ Adaptörü İncelemesi

Kablosuz ağ ile internete bağlanmak gittikçe daha çok tercih ediliyor. Kablo karmaşasından kurtulmak isteyen ev kullanıcıları, öğrenciler, ofis çalışanları, hatta devlet daireleri artık kablosuz ağ çözümlerine daha çok ilgi duyuyorlar.

Bu ilginin arkasında hem kablo karmaşasından kurtulma isteği, hem hanelerde yaygınlaşan birden fazla PC kullanımı, hem de kablosuz kurmanın oldukça basit oluşu yer alıyor diyebiliriz. Evet, artık kablosuz bağlantı kurmak oldukça basit bir hale geldi. Piyasada satılan modemlerin bir çoğu kablosuz ağ desteği sunuyor. Eğer birde dizüstü bir bilgisayarınız varsa kablosuz ağınızı kurdunuz bile. Fakat PC’lerde dahili bir kablosuz ağ adaptörü bulunmuyor. O zaman size kaliteli bir kablosuz ağ adaptörü gerekiyor. Bugün incelemesini yapacağımız Edimax’ın EW-7711USn  model kablosuz USB ağ adaptörü, bu derdinize ne kadar derman olacak bir ürün mü, bu sorunun cevabını arayacağız.

Edimax EW-7711USn

Edimax EW-7711USn

Edimax markasını bilenler, Tayvan menşeyli bu firmanın, kablosuz ağ çözümleri konusunda ne kadar deneyimli bir firma olduğunu gayet iyi bilirler. Madem öyle Edimax EW-7711USn’i incelerken beklentilerimizi yüksek tutabiliriz. İncelemenin devamında Edimax’ın, bizi yanıltmadığını göreceksiniz.

EW-7711USn için dünyanın en küçük kablosuz ağ adaptörü diyemeyiz fakat ürünün sizi rahatsız edecek kadar büyük olduğunu da söylemem. EW-7711USn tek bir renk seçeneği (beyaz) ile satılıyor. Gayet hafif olan bu ürün, sade ve şık tasarlanmış diyebiliriz. Tasarımda karşılaştığım tek eksiklik, EW-7711USn’in kapağı oldu. Cihazın USB çıkışı kapakla korunmuş fakat kapağı cihazın arkasına takabileceğimiz bir yuva olsun isterdik. Benim gibi dağınık biriyseniz, bu kapağın birkaç gün içinde kaybolma ihtimali bir hayli yüksek. Bir diğer tasarım sorunu ise, cihazın boyutundan dolayı kasa arkasında yan yana duran diğer USB slotunu da işgal edebiliyor oluşu. Neyse ki, ürünün kutu içeriğinden çıkan bir kablo ile bu sorunun üstesinden gelebiliyoruz. Ayrıca bu kablo ile EW-7711USn’i bilgisayar kasasının arkası gibi kör noktalardan, daha iyi çekim yapabileceği yerlere taşıyabiliriz.

Edimax EW-7711USn kutu içeriği

Gelelim asıl soruya; EW-7711USn’in çekim gücü nasıl? Bu sorunun cevabını aramak için iki adet dizüstü bilgisayarla deneme yapma şansı buldum. İlk olarak ASUS K40IJ dizüstü bilgisayar ile karşılaştırma yaptım. ASUS K40IJ ufak bir dizüstü bilgisayar olmasına rağmen, iyi bir çekim gücü yakamayı başardı. EW-7711USn’e ise, ASUS’dan biraz daha iyi çekim gücüne sahipti; ayrıca çelik kapının arkasından internete bağlanmamıza rağmen herhangi bir kopma sorunu ile karşılaşmadık. Diğer denediğim dizüstü bilgisayar ise,  ACER 5920G. Edimax  EW-7711USn’e Acer’dan bariz bir şekilde daha iyi çekim gücü yakaladı.

Edimax usb ağ adaptörü program görüntüsü

11 Yorum

 1. gokhan

  Bu cihazı iyi güzel incelenmiş,ancak reklam gibi chipseti ile ilgili birşey söylememişsiniz intel mi,ralink mi ,realtek mi,texas mı.Aircrack uyumlu mu?Linux la çalışır mı?Aircrack kullanmasak bile desteklenmesi referans sayılır.Sitesine girip baktıktan sonra bu incelemeyi neden okudum?

 2. alper demir

  her yarım saatte bir bağlatuyı kesiyor..:( garantiye yolladım ama gelen cihazdada aynı sorun var.. garantide test etmişler ve aynı sorunu başka bilgisayarda da vermiş.

  • zalim

   Merak eden arkadaşlar, şifre kırabiliyor. VMware Workstation altında açtığınız Back track5 ve Beini de şifre kırabilirsiniz. Antenine Pringles kutusuna alttan delik açıp dikleme ikiye keserek yarım yuvarlak şeklinde yansıtıcı olarak takarsanız çekim gücü daha da artıyor.

Bir cevap yazın