Edimax BR-6225n Kablosuz Yönlendirici İncelemesi

Kablosuz Ağ Kurmak Çok Basit

Edimax BR-6225n’i kurmak oldukça basit. Ağ ürünleri ile ilgili herhangi bir tecrübesi olmayan biri bile standart kurumulu yapılandırabilir. Tabi ileri ayarlar için biraz daha tecrübe sahibi olmanız gerekiyor.

Kablosuz ağ kurabilmek için yapmanız gereken tek şey, modeminizden bilgisayarınıza bağladığınız ethernet kablosunu Edimax BR-6225n’in WAN çıkışına bağlamak, kablosuz ağınızı kurdunuz bile. Tabi dilerseniz ethernet ile dört bilgisayara kadar paylaşım da yapabilirsiniz.

Ayrıca Edimax BR-6225n Windows 7 ile tak çalıştır özelliği sunuyor. Bu cihazı kullanmak için sürücü yüklemeniz gerekmiyor ki, bu önemli bir artı.

Edimax WAN

Eğer ethernet ile paylaşım yapacaksanız Wireless bağlantıyı modemin arkasındaki düğme ile kapatabilirsiniz. Ayrıca WPS şifrelendirme için yine modemin arkasındaki bu tuşa 2-3 saniye basılı tutmanız gerekiyor. Eğer bu tuşa 20 saniye kadar basılı tutarsanız modeminiz fabrika ayarlarına otomatik olarak geri dönüyor.

Edimax Reset

Edimax BR-6225n’de 3 dBi gücünde bir anten bulunuyor. Eğer isterseniz daha güçlü bir kablosuz ağ yapılandırması için anteni değiştirebiliyorsunuz.

edimax inceleme 2.jpg

Edimax BR-6225n’in içinden çıkan CD’de kurulum programını bulabilirsiniz. Kurulum programı oldukça basit tasarlanmış ve Türkçe dil desteği görmek bizi sevindirdi. Ağ kurma konusunda tecrübeli değilseniz burada yapmanız gereken tek şey, “kablosuz güvenlik” linkine tıklama ve ağınızı şifrelendirmek. Zaten ağ kurma sihirbazı da size şifreleme konusunda yönlendirecek. Buraya kadar Edimax BR-6225n kullanım kolaylığı üstüne odaklandık. Dilerseniz şimdi de biraz detaylara bakalım.

Modemin sayfasına tarayıcılarımıza 192.168.2.1 yazarak girebiliyoruz. Kullanıcı adı “admin” şifre ise “1234”. Edimax ürünlerinde bu durum klasik zaten.

edimax inceleme 12.jpg

Modem ayar sayfasına girdiğimizde bizi bu sayfa karşılıyor. Ne yazık ki, bu sayfada Türkçe dil desteği yok.

edimax inceleme 4.jpg

Edimax BR-6225’de NAT özelliği de bulunuyor. Ayrıca MSN üzerinden dosya transferi, FTP desteği ve Starcraft/Battle.net gibi önceden ayarlanmış protokeller işimizi bir hayli kolaylaştırıyor.

edimax inceleme 7.jpg

Dilerseniz çocuklarınızın girmek istemeyeceği internet sitelerini engelleyebilirsunuz. Engellemek isteyeceğiniz internet sitesini boşluğa yazıp”add”e tıklayın. Artık o siteye erişim siz istemediğiniz sürece mümkün değil.

Bir cevap yazın