EA’in Irak’ın İşgalini Konu Alan Bir Oyun Projesi Mi Vardı?

Eski EA yeni THQ çalışanı Danny Bilson’dan enteresan açıklamalar.

EA’in Medal of Honor markasını Call of Duty serisi karşısında saplandığı bataktan çıkarma reçetesi, 11 Eylül sonrası ABD’nin Afganistan’ı işgalini konu edinen bir oyun bildiğiniz gibi. Ne var ki, eski EA yeni THQ yöneticisi Danny Bilson’ın CVG‘ye verdiği röportaj, EA’in bir ara Irak’taki savaşı konu alacak bir başka oyun projesinin daha olduğunu gösteriyor. Tamamlanamadan rafa kalkmış bir proje…

İşte CVG editörünün Kaos Studios ve THQ’nun yeni oyunu Homefront ile ilgili sorduğu soru ve Danny Bilson’ın verdiği şaşırtıcı yanıt.

CVG: Homefront’un Medal of Honor ve Modern Warfare’den daha fazla sosyal sorumluluğa sahip olacağını söyleyebilir misiniz?

 

Bilson: Bu sosyal sorumlulukla alakalı değil, dramayla alakalı. John Milius’un (Apocalypse Now) yazdığı bu hikayede ABD’nin elinde beyaz fosfor bulunuyor. ABD’nin bulaştığı şey bu. Kamyonlarını yolluyolar, bir yandan rock’n roll çalıyor ve amaç Korelileri mahvetmek. Fosforu Korelilerin üzerine atıp onları ateşe veriyorlar. Gerçekten çaresizler değil mi?

 

Daha sonra birinin vurun onları acılarını bitirin dediğini görüyoruz. Ancak diğeri hayır, bırakın yansınlar diyor.

 

Bu diğerlerinin oyunlarında görebileceğiniz bir şey değil ve bundan dolayı gurur duyuyoruz. Oyunu daha çekici, daha duygusal ve daha dramatik bir hale getiriyoruz. Tabii oyun bütün o alıştığımız yenilikçi ve kozmetik unsurlara sahip ve çok eğlenceli olacak. Ancak sizin noktanızdan bakacak olursam; evet, sorumluluğu önemsiyoruz.

 

Bugün ismini telafuz etmeyeceğim bir çok sorumsuz oyun oldu. Bunlar ordu içindeki taşeronları pek uygun olmadığını düşündüğüm şekillerde göklere çıkardılar. Bu benim de içinde bulunduğum bir şeydi ve aynı zamanda oldukça hassas olduğum bir konu.

 

Aynı zamanda global bir işin içindeyiz. Önceki şirketimdeyken (EA), Irak Savaşı’nın ortasında hiçbir zaman bitiremediğimiz bir oyun için İngiltere’ye gidip oradakilerle konuşmak durumunda kalmıştım. Her şey iyi hazırlanmıştı aslında değil mi? Hatırlayın, Amerika’da bile insanlar ikiye bölünmüştü.

 

Okyanus ötesine geçiyorsunuz ve eğer şuursuz bir Amerikalı’ysanız duvara doğru yürürsünüz ya da hiç satamazsınız.

 

Homefront bir insanlık hikayesi olacak, bir Amerikan hikayesi değil ve gelecekte kesinlikle ABD’nin ötesine de yayılacak.”

2 Yorum

  1. denklem

    Bence fena degil, oldukca iddali bir aciklama olmus.

    Eger bu yonde ilerlemeye devam edecek olursa en azinda ABD karsiti olan oyun severelerin ilgisini toplayacagindan eminim. Bir amerikali oyun yapimcisi ve Amerika karsiti; ilgin oyunlar beklek siradisi olmaz. Mesela songunlerde gosterime giren filmi (Green Zone) Yesil Bolge’yi islemek icin ele alabilir. Sanirim ilgin bir oneri oldu :))

    Bu arada Michael Moore yerinde bir yakistirma olmus 🙂

Bir cevap yazın