EA: PC Ana Platformumuz Olabilir

EA, PC platformunun geleceğini parlak görüyor.

Gamasutra’nın EA Games başkanı Frank Gibeau ile yaptığı röportaj EA Games’in gelecekteki stratejilerine ışık tutuyor.

Röportajda Gibeau, “PC platformunun EA’nin gelecekteki ana platformu olması mümkün” diyor ve ekliyor “PC platformunda devasa bir oyuncu kitlesi var. PC perakende pazarı sorunlu olabilir, ama PC dijital pazarı inanılmaz. Bu pazarda kar oranımız çok daha iyi ve oyunlarımızın piyasaya sürülmesi için kimseden onay almamız gerekmiyor. Bizim açımızdan, bu pazar çok sağlıklı diyebilirim.”

Gözler şu anda Bioware’in PC için geliştirdiği MMORPG oyunu Star Wars: The Old Republic’de olabilir. Ama, EA’nin “free to play” ücretsiz oyun modeline ilgisi de bir hayli güçlü. Gibeau, “Asya’daki oyunculara bakarsanız onların ana platform olarak PC’i tercih ettiğini görürsünüz. Bize göre free to play modeli batıda da tutacak.” diyor.

EA’nin hedefi Activision-Blizzard’a kaptırdığı dünyanın en büyük oyun dağıtımcısı ünvanını geri almak. EA’nin bunun için çeşitli kollardan agresif bir genişleme politikası izlediğini görüyoruz. EA’nin amacı oyun markalarını farklı platformlar için port ederek oyun ekosistemini genişletmek. Mobil platformlar için port edilen Need for Speed: Shift ve Sim 3 gibi.

Bunun yanında EA, sosyal paylaşım tabanlı oyunlara da ilgi duyuyor. EA, bu pazarda genişlemek için satın aldığı Playfish şirketi ile Facebook pazarında günlük 6.6 milyon kullanıcıya ulaşıyor.

Gibeau, EA’nin Xbox 360 ve PS3 ve yeni nesil oyun konsollarına yatırımının da devam edeceğini söylüyor. Yine de Gibeau’a göre, henüz Xbox 360 ve PS3’ün yapabileceği çok şey var ve bu konsolların sınırlarına henüz ulaşılamadı.

Haberin başlığına aldanıp EA’nin PC’e özel AAA oyunlar geliştireceğini düşünmediniz ya :)… PC dijital pazarının güçlendiği bir gerçek, ama henüz konsollar ile yarışacak kadar sağlıklı değil. Free to play oyunlarının PC pazarında yeni bir gelir kapısı yaratması muhtemel, ama bu oyunların hardcore oyuncuları ne kadar tatmin edeceğini de sorgulamak gerekiyor.

5 Yorum

  1. lazboy

    EA games cikardigi oyunlari sistemini yükselmesin herkez ondan oyun alir dünya devi olur ama EA her cikardigi oyunu cok yüksek yapiyor bu yüzden EA ya kil oluyorum

  2. Sabertooth

    “Free to play oyunlarının PC pazarında yeni bir gelir kapısı yaratması muhtemel, ama bu oyunların hardcore oyuncuları ne kadar tatmin edeceğini de sorgulamak gerekiyor.”

    Çıkan F2P oyunların görsel kalitesi ve sunduğu eğlence ve müşteri desteğine bakarsak (PB ve nice sisteme rağmen ücretli oyunlara nazaran çok daha fazla hack olması) tatmin etmekten çok uzaktalar su anda. Yoksa millet çok mu meraklı CoD’a BF’ye para vermeye, WoW a her ay aidat ödemeye.

Bir cevap yazın