EA Lisans Anlaşmasını İptal Etti: Forza 4’te Porsche Göremeyeceğiz

EA rekabetin dozunu kaçırmaya başladı. Forza 4’ün geliştiricisi Turn10’la yapılan lisans anlaşması iptal edildi.

Forza serisinin yaratıcısı Turn 10’dan kreatif direktör Dan Greenawalt, “bu beni derinden yaraladı” şeklinde özetliyor durumu. EA, elinde bulundurduğu Porsche lisansını bir alt lisans anlaşmasıyla Turn10’un da kullanmasına izin veriyordu. Ancak bu anlaşma “bilinmeyen” bir nedenle iptal edildi. Bu bilinmeyen nedenin ismi tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi EA’in pek de başarılı olmayan simülasyon serisi Shift…

Greenawalt, ForzaMotorSport sitesine verdiği röportajda durumu şöyle anlatmış:

Forza 3’te 35’ten fazla Porsche modelini EA’in de işbirliği ile sunabilmiştik. Forza 4 içinse daha fazlasını eklemeyi ve yeni Autovista modumuz sayesinde farklı farklı Porsche deneyimleri sunmayı planlıyorduk. Fakat en sonunda EA aynı işbirliğini sunmayı reddetti.

Greenawalt, kendi ellerinde bulunan Ferrari lisansı için de şu sözleri söylemiş:

Forza, PC ve Xbox 360’ta tüm Ferrari araçları için tek lisans hakkına sahipti. Fakat günün sonunda diğer yarış oyunlarının Ferrari’ye sahip olma haklarını engellemenin doğru olmayacağını düşündük. Bu yarış ekosistemini olumsuz etkileyen bir şey.

Serinin başarılı kreatif direktörü sözlerini şöyle sonlandırmış:

Bütün bunlar için çok özür dilerim. Fanlar bütün bunları düşünmek zorunda değil ve sevdikleri oyunda Porsche’leri ve Ferrari’leri sürebilmeliler. Porsche muhteşem arabalar üretiyor; ancak ne yazık ki bunları Forza 4’te göremeyeceğiz.

EA’den ise konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmiş değil. Keşke EA’i bu tür çirkin yollara başvururken değil de gerçekten adam gibi simülasyon oyunları yapmaya çalışırken görseydik. Üzücü bir haber…

3 Yorum

 1. Sabertooth

  Şunu artık kabul edelim. EA için artık sanatsallığın, üretkenliğin, yeni fikirlerin hiç bir önemi yok. Varsa yoksa cukka ve bunu yapmak içinde her türlü çakallığı mübah görüyorlar. İsminde “Art” kelimesi geçen bir firmanın tutumu bu olmamalı.

  • M8RT

   adamların işi para kazanmak.

   onlara o kadar para kazandıran tüketicinin suçudur artık arsızlıklarının bu kadar ayyuka çıkmasının esas nedeni.

   ama bu olay ea’in porsche’yle ilgili ilk halt yemesi değil, nfs5’ten (gelmiş geçmiş en iyi nfs oyunu…) sonra da benzer bir olay olmuştu, sözde ea ile porsche arasındaki anlaşma gereği uzunca seneler başka hiç bir pc yarış oyunu lisanslı porsche arabalarına yer veremediydi.

   öyle veya böyle görecez bakalım origin yüzünden kaç kişi bf3 almaktan vazgeçerken ilk haftasnda kaç milyon kişi ea’a kendi istekleriyle köle olacak alt tarafı 1 kaç gün sonra kaldırıp atacakları bir oyun için hem de…

Bir cevap yazın