EA FPS Türünde Bir Dead Space Oyunu Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Dead Space’e doyamayanlara müjde.

Dead Space, 2008 yılında raflarla buluştuğunda gerçek bir şok etkisi yaratmıştı kesinlikle. Karanlık ve korkutucu atmosferi, gerilim yüklü hayatta kalma öğeleri, tatmin edici oynanışı, sağlam bilim kurgu altyapısı ve Stanislav Lem’in Solaris’inden taşıdığı yoğun esintilerle tüm zamanların en sağlam korku oyunlarından biriydi bu. Geliştirici Visceral Games ile EA, yakaladıkları bu harika başarıyı aradan geçen üç yıl içerisinde bir yan oyun (spin-off), bir devam oyunu, bir bulmaca oyunu, çizgi roman serisi, iki animasyon filmi ve hatta bir de romanla taçlandırmayı başardı. Ancak görünüşe bakılırsa her şey daha yeni başlıyor… Zira söylentiler doğruysa, EA’in Dead Space evrenini daha da genişleteceği bir döneme giriyoruz.

Bir EA çalışanının Kotaku‘ya anlattıkları, önümüzdeki süreçte farklı tarzlarda yeni Dead Space oyunlarının raflara çıkacağını gösteriyor.

Söz konusu Dead Space projelerinden ilkinin bir FPS olacağı söyleniyor. Hatırlarsanız 2009 yılında, Wii platformu için Dead Space’in öncesinde yaşananları farklı karakterlerin gözünden anlatan Dead Space: Extraction adında harika bir rail-shooter çıkmış ve bu oyun geçtiğimiz Mart ayında Dead Space 2’nin çıkışıyla birlikte PlayStation 3’e de aktarılmıştı. Dead Space: Extraction’ın yakaladığı bu ciddi başarı, Visceral Games ve EA’i daha büyük çaplı bir FPS oyunu için cesaretlendirmiş olabilir pekala.

Diğer farklı oyun projesi ise, karanlık koridorlarda gezinmekten ziyade çeşitli uzay araçları kullanabileceğim bir çeşit uçuş simülasyonu. Yeni bir FreeSpace mi? Neden olmasın…

İsmini açıklamayan bu EA çalışanına göre, geliştirici ekip bu projeleri tamamladıktan sonra ise Uncharted tarzı bir Dead Space deneyimi yaratmaya odaklanacak.

Bu noktada Dead Space 3’ün akıbeti de merak konusu oluyor haliyle. Hatırlarsanız Eylül ayında Dead Space 3’ün buzlarla kaplı Tau Volantis gezegeninde geçeceği yönünde kuvvetli söylentiler ortaya atılmıştı. Henüz ortada resmi bir açıklama olmasa da sızan bilgiler, Dead Space 3’ün Isaac’ın hikayesindeki son parça olacağına ve böylece üçlemenin sona ereceğine işaret ediyor. Yani diğer projelerin farklı hikaye örgülerine ve karakterlere odaklanacağını söylemek yanlış olmaz.

Yine de henüz ortada herhangi bir resmi açıklama olmadığını da hatırlatayım. Anlayacağınız tüm bunlar birer söylentiden fazlası değil. En azından şimdilik…

Bir cevap yazın