E3 2012 Rundown!

Bildiğiniz üzere E3 2012 dün sona erdi ancak bu aralar bütün video oyunu editörlerimiz ayrı bir yerde olduğu için fuarla ilgili haber giremedik. Şimdi E3 2012’de açıklanan tüm önemli oyunları tek bir haberde, sayfa değiştirmenize gerek kalmadan anlatıyorum.

Splinter Cell: Blacklist

Her ne kadar sanat stili çok iyi olsa da özellikle kısalığı ve pek Splinter Cell’e benzemeyen yapısı (özellikle “işaretle ve öldür” sistemi oyunu gereksiz yere ciddi anlamda kolaylaştırıyordu) yüzünden pek iyi bulmamıştım Conviction’ı. Malzeme iyiydi, sunum iyiydi ama, Splinter Cell olup olmadığı tamamen oyuncunun Splinter Cell’i nasıl tanımladığına bağlıydı. Açık konuşmak gerekirse her ne kadar Conviction’ı tarz  ve oynanış olarak belli bir noktaya kadar beğensem de “Splinter Cell” diyince aklıma Conviction gelmiyordu, Sam Fisher karakterini içeren, Splinter Cell’n hikayesini devam ettiren bir spin-off gibiydi Conviction.

Blacklist konusunda ise, karışık duygular içerisindeyim. Oyun, Grimsdottir ve Sam Fisher ve sayısız Splinter Cell’den (Splinter Cell askeri ünitenin adı) oluşan yeni kurulmuş Fourth Echelon’ın çeşitli ülkerdeki operasyonlarını konu alacak. Oyunda Conviction’ının sanat yönetiminden eser yok ve tip olarak Conviction’a göre bayağı bir eski Splinter Cell’lere benziyor, ama tipine aldanmamak lazım zira oyun oynanış olarak Conviction’ın bire bir aynısı. Her ne kadar oyun güzel görünse de içinde gerektiğinden fazla aksiyon olduğu da bir gerçek. Ancak artık Chaos Theory (ki bana ve çoğu insana göre Splinter Cell’in en üst noktasıdır) gibi bir oyun gelmeyeceğine göre eldekiyle yetinmek ya da benim gibi türün fanatiğiyseniz hala saf gizlilik/aksiyon olan (Death to Spies gibi) başka bir oyun serisine geçmek gerekiyor.

Halo 4

Microsoft’un “Halo” gibi para makinası bir seriyi bitireceğini düşünmemiştiniz değil mi? Bungie yerine Microsoft’un yeni “Halo üretme firması” 343 Industries’in geliştirdiği oyun, Master Chief’in hikayesini kaldığını yerden devam ettirecek ve “düz shooter” tadında olmayacak. Oyun bir sandbox ortamında geçecek ve oyuncuyu araştırmaya teşvik edecek.

Resident Evil 6

Serinin yeni oyunu, kısa olması dışında pek fena olmayan ama içinde pek korku öğesi bulunmayan Resident Evil 5’in aksine seriye korku öğelerini geri getirecek.

Lost Planet 3

Her ne kadar ilk oyunun aşırı soğuk hava şartlarına geri dönsek de oyun ne ilk oyunun arcade havasını ne de ikinci oyunun kooperatif oyuna zorlayan yapısını taşımayacak. Bunun yerine hayatta kalma ve araştırma ön planda olacak.

Gears of War: Judgement

Oyun ilk Gears of War’un öncesinde geçiyor ve Locust’ların toprağın altından çıktığı E-Day’den bir kaç ay sonrasını konu alıyor. Bu sefer oyunun ana karakteri Marcus değil, 300 masum kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Braid.

Watch Dogs

Ubisoft’un yeni IP’si Watch Dogs, güvenlik kameralarından insanların cep telefonlarına kadar tüm elektronik aletleri kolayca hack’leyebilen Aiden Pierce’in bu yeteneklerini kullanarak hedeflerini teker teker elimine etmesini konu alıyor. Oyunda bu mekanikler dışında siper bazlı third person shooter mekanikleri de yer alıyor.

Dishonored

Bethesda’nın yeni IP’si Dishonored’da işlemediği bir suçtan; korumakla görevlendirildiği imparatoriçeyi öldürmek suçundan hapse atılan ve mistik bir güç tarafından kendisine bahşedilen yeteneklerle hapisten çıkarak ülkesini ele geçirmiş yeni totaliter rejimi yıkmaya and içen bir doğaüstü suikastçiyi oynuyoruz. Oyun her ne kadar gizlilik/aksiyon ağırlıklı olsa da gidişat sırasında bir çok “ateşli” kısımla karşılaşacağız.

God of War: Ascension

Oyun, ilk oyundan öncesini, Kratos’un “Ghost of Sparta” olmadan önceki maceralarını işleyecek. Aynı zamanda oyunun küçük hikaye elementleri içeren sekiz oyunculuk bir çokluoyuncu modu olacak.

Dead Space 3

Oyun, Dead Space 2’nin sonunun hemen ardından Tau Volantis gezegenine kaza yaparak inen Isaac Clarke ve Ellie Langford’un yeni bir Marker sebebiyle Necromporh istilası altındaki soğuk gezegenden kaçmaya çalışmalarını konu alıyor.

Metal Gear Solid: Revengeance

Aslında tıpkı Splinter Cell: Blacklist’te olduğu gibi Revengeance hakkında da bayağı bir gevezelik yapabilirim ama oyunu çıktıktan sonra yapılacak bir değerlendirmenin çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Platinum Games tarafından geliştirilen yapımın Metal Gear serisinin diğer oyunlarından çok daha farklı bir havası olduğu kesin. Raiden’ının insan-organik mech demeden düşmanlarını yirmi ayrı parçaya böldüğü kısımlar gerçekten leziz görünüyor.

Elder Scrolls Online

Şu anda piyasada bulunan tüm MMORPG’lerden daha iyi olmaya and içmiş bir yapım Elder Scrolls Online. Zenimax Online Studios’un (firmanın ve projenin başında Dark Age of Camelot’tan tanıdığımız, Mythic co-founder’ı Matt Firor var) ilk oyunu olan Elder Scrolls Online 2013 yılında piyasada olacak.

Assassin’s Creed III

Assassin’s Creed serisinin son oyunu Assassin’s Creed III, 1753’ten 1783’e kadar süren Amerikan Devrimi sırasında geçiyor. Bu sefer oyunda binaların yanı sıra ağaçlara da tırmanabileceğiz. Üçüncü oyun, konu edindiği dönem ve sanat yönetimindeki ufak değişiklikler sayesinde serinin genelinden daha farklı bir yapım olacak gibi görünüyor.

Evet, bir E3 daha geride kaldı. Tüketicinin “tüketim alışkanlıkları” sebebiyle devam oyunları ve spin-off’lar gözle görülür oranda fazla, ancak yine de büyük umut vaat eden yeni IP’ler yok değil. Önceki senelere göre nispeten sönük bir E3’ydi bana kalırsa ve ne yazık ki beklenilenin aksine ne yeni jenerasyon Xbox (Xbox 720), ne de yeni jenerasyon Playstation (Playstation 4) tanıtıldı. Tahminim yeni jenerasyon konsolların bir sonraki E3’te açıklanacağı yönünde, haklı olup olmadığımı görmek için bir sene daha beklememiz gerekecek…

7 Yorum

  1. Sabertooth

    Yapımcıların oyunları geliştirirken, x360 ın daha kolay olmmasından olsa gerek. (PS3 ün işlemci algoritması daha karışık) Herhalde ondandır. PC de niye göstermiyorlar mı? O zaten üvey evlat.

  2. Sabertooth

    Splinter Cell Blacklist i görünce yine hayalkırıklığına ugradım. Haklısın Oruç Dim. Bir Chaos Theory değil 🙁 Dediğiniz gibi yeni çıkacak Dead to Spies a bakmak lazım. (O da çok zordu be!)

Bir cevap yazın