E-Sınıfında Test Var: 845E Yongasetli 9 Pentium 4 Anakart

E-Sınıfında Test Var:  845E Yongasetli 9 Pentium 4 Anakart

Şimdiye kadar, Intel Pentium 4’ün saat hızları daha yüksek olmasına rağmen, Athlon XP’nin bu işlemci ile baş etmesi hiç zor olmamıştı. Fakat artık durum değişiyor. 133 MHZ FSB ile üretilen yeni P4 modelleri sanki bir ‘turbo motora’ sahip ve AMD’yi, Thoroughbred çekirdeği ve DDR333 desteğine rağmen, toz duman içinde bırakıyor. Intel’in şansı değişmiş gibi görünüyor – anakartlar olgun ve özellikleri, geçen senenin ürünlerinden çok daha fazla. Acaba bu, biz tüketiciler için güzel günler anlamına mı geliyor?

Evet ve hayır. Başlangıç için, yeni 845E ve 845G yongasetlerinin, doğrudan Intel tarafından geliştirilmiş olması gibi bir avantajı var. İyi performansı ve son derece güvenilir olmaları nedeniyle, piyasa liderinin ürettiği donanımlar senelerdir popüler. Daha da önemlisi Intel’in tutarlılığı; bu, diğer üreticilerin her zaman taklit etmeyi başaramadığı bir nitelik.

Test ettiğimiz anakartlara baktığımızda, Intel tabanlı anakartların stabilite ya da genel performans açısından şikayete yer bırakmayacak kadar iyi olmaları geleneğine 845E de uyuyor gözüküyor. Daha az bilinen üreticiler bile sundukları özellikleri ve aksesuarları genişletmeye çalışıyor. Bugün artık piezo hoparlörler (PC hoparlörü yerine), ses ve RAID denetçileri ve overclocking seçenekleri standartlaştı – bu daha önce böyle değildi.

Diğer taraftan, tüm bu ekstra özelliklerin de bir fiyatı var. İyi donanımlı bir i845E anakart en az 180$’a maloluyor.

Bu yazıyı hazırlayana kadar 9 yeni anakart laboratuarımıza geldi. Bu ürünleri detaylı bir incelemeden geçirdik, kapsamlı bir karşılaştırma yaptıktan sonra tavsiyelerle sonucu özetledik.

Bir cevap yazın