E-posta 40 Yaşında

Bugün her internet kullanıcısının en az bir taneye sahip olduğu e-postanın kırkıncı doğum günü. Kırk yıl önce bugün Ray Tomlinson adlı bir mühendis yanında ki bir bilgisayara deneme amaçlı gönderdiği “QWERTYUIOP” mesajı ilk e-posta olarak kayıtlara geçmiş.

Email Atan Adam

Şimdi ise İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre ortalama internet kullanıcısı günde 24 e-posta gönderiyor. Genç nüfusun büyük bir kısmı artık elle yazılan mektup gönderme işini çoktan bırakmış. Bunun yerine e-posta veya telefon tercih ediyor.

Kullanıcıların dörtte birlik bir kısmı patronlarının gönderdikleri e-postaları görmeleri durumunda çok utanacaklarını belirtiyor ve %10’u e-postayı flört etmek için kullandıklarını itiraf ediyor. Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla insanların %21’i e-postalarına cep telefonlarından ulaşıyor.

Araştırmacılar, ne olmadan yaşayamazsınız sorusunu da kullanıcılara yöneltmişler. Çikolata, alkol, seks ve hatta cep telefonlarını bile geride bırakarak internet bağlantısı ilk sıraya yerleşmiş. Evinizde internet olmasının faydası nedir sorusunaysa %78 zamandan tasarruf sağlıyor, %70 hayatı kolaylaştırıyor cevapları verilmiş.

Bir cevap yazın