DVD+RW Formatında Bir Yazıcı Bize Yüzünü Gösterdi: Philips DVDRW228

Philips DVDRW228: İlk Bakış

DVD+RW formatının yaratıcısı olan konsorsiyumun içerisinde yer alan ve bu konsorsiyumdaki firmalar arasında bu formatı en fazla destekleyip öne çıkartmaya çalışan Philips’in DVDRW228 kodlu modelinin incelemesine geçmeden önce DVD yazdırma formatları arasındaki rekabetin kıyasıya devam etmekte olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kazananın kim olduğu daha uzun bir süre belli olmayacak ancak bu süre içerisinde bir DVD yazıcı almayı planlıyorsanız bu incelemelerimizin sizlere faydalı olacağını düşünüyoruz.

Philips DVDRW228 medya olarak DVD+R (bir kere yazılabilen DVD) ve DVD+RW (birden fazla silinip yazılabilen DVD) formatlarını destekliyor. Elbette, bu arada aynı zamanda 12 hızlı bir CD-R ve CD-RW yazıcı olduğunu da söyleyelim. Yani hem DVD hem de CD yazdırmak için bu sürücüyü kullanabiliyorsunuz. 2.4x hızında DVD yazdırabiliyor, CD-RW medyalara 10x hızında yazabiliyor. CD okuyucu olarak 32x performansı gösterirken DVD çalar olarak da 8x hızında.

Sonuç olarak ortaya çıkan ürün bir DVD olduğundan artık DVD-R ve DVD+RW formatlarını karşılaştırırken elma ile armudu karşılaştırmış olmuyoruz. Ortaya çıkan ürünü standart bir DVD oynatıcıya veya bilgisayarımızdaki bir DVD-ROM sürücüye taktığımızda DVD oynatıcı programımız bu DVD’nin + veya – formatında olması konusu ile pek fazla ilgilenmiyor. Özellikle bilgisayarlarımızda kullandığımız DVD-ROM yazıcılar bu konuda çok nazikler, dert çıkartmadan iki formatta da yazılmış olan DVD’leri okuyabiliyorlar. Örneğin benim bilgisayarımda kullandığım (ve önceki DVD yazdırma yazılarımızda da adı geçen) Sony DDU-1621 (piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz ucuz DVD-ROM sürücülere bir örnektir) DVD-R, DVD-RW, DVD+R veya DVD+RW medyalar arasında herhangi bir ayrım gözetmedi.

“+” formatında ise yine daha önceki yazımızda adından bahsettiğim salon tipi tarihi DVD oynatıcım anında problem çıkarttı. DVD-R formatında hazırladığım bir DVD’yi sorun çıkartmadan çalarken “+” formatında yazılmış DVD’leri tanımamakta ısrar etti. Görece olarak daha kaliteli olan bir Pioneer DVD oynatıcı ile (yaklaşık 3 yıllık bir Pioneer DV-525) denediğimde de sonuç değişmedi. DVD okunmadı.

Uyumsuzluk sorununa ek olarak DVD yazdırmak için kullanacağınız medya konusunda da sorun çıkıyor. Durumu Türkiye özelinde değerlendirsek, boş medya konusunda dev bir depoyu andıran İstanbul Yazıcıoğlu beldesinde “+” formatını kullanan boş medya bulmak mümkün değil. En azından ben bu yazıyı hazırlarken sorduğumda bir sonuç alamadım. Bir kısmı kafadan yok” derken bir kısmı da “DVD artı R formatı da nedir, ne işe yarar?” gibisinden tepkiler verdiler. Güzide online alışveriş sitelerimize bir göz attığımızda “-” formatındaki medyalar arz-ı endam etmiş olmalarına rağmen “+” formatına pek rağbet edilmediğini görüyorum. Bu yüzden test boyunca Philips DVDRW228 paketiyle beraber gelen Philips marka DVD+R ve DVD+RW medyalarını kullanmakla yetindim. DVD+RW yazıcıların yaygınlaşması ile bu durumun değişeceğini tahmin ediyorum. Bu arada, ürünün ve boş medyalarının fiyatı da henüz belirlenmiş değil. Ancak yakında belirleneceği tahmin ediliyor. Daha fazla bilgiyi ürünü bize gönderen Boğaziçi Bilgisayar’ın Web Sitesinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın