DVD Yazıcı Testi: 7 Kat Daha Fazla Kapasite

Sürücüler

Philips DVDRW228

Sürücüler

Philips DVDRW228
Türü DVD+R/RW
Okuma hızı, CD 32x
Okuma hızı, DVD 8x
Yazma hızı, CD-R 12x
Yazma hızı, CD-RW 10x
Yazma hızı, DVD-R 2.4x
Yazma hızı, DVD-RW 2.4x
Ortalama erişim süresi, CD 120 ms
Ortalama erişim süresi, DVD 140 ms
Önbellek 2 MB
Firmware sürümü 1.17

Philips DVD+RW standardı ile uyumlu bir DVD yazıcı tasarlayan ilk üretici oldu – bu yazıcı, daha önce incelediğimiz DVDRW208. Bu model sadece DVD+RW’lere yazıyor, DVD+R’lara değil. Şimdi ise bu durum DVDRW228 modeli ile düzeltildi. Geri kalanına gelince, spesifikasyonlarının standartlara bundan daha uygun olamayacağını söyleyebiliriz. +R ve +RW modlarında yazma hızı 2.4x, yani 3300 KB/sn.

Yazıcının tasarımı çok standart değil. Önce okuma için mvi, yazma için kırmızı renkte yanan geniş bir gösterge var. Diğer iki LED yazıcının CD mi yoksa DVD mi modunda olduğunu gösteriyor.

DVDRW228, CD yazma işleminde yazma hatalarına karşı klasik koruma sistemlerinden yararlanıyor. Bunlardan Seamless Link Buffer Underrun Protection, tampon bellek boşaldığında oluşabilecek yazma kesintilerinde koruma sağlıyor. Thermo-Balanced Writing ise boş diskin kalitesini analiz edip yazma hızını ve lazer gücünü ona göre ayarlıyor.

Yazılımlar

Yazma, video düzenleme ve video oluşturma (authoring) işlemleri için yazılımlar eksiksiz geliyor. Paketteb Ahead Nero Burning ROM 5.5, Ahead InCD, PowerDVD, Sonic MyDVD ve video düzenlemeye yönelik Pinnacle Studio 7 çıkıyor. Video olarak adım adım ilerleyen mükemmel bir kurulum kılavuzu da var.

Bir cevap yazın