DVD Yazıcı Testi: 7 Kat Daha Fazla Kapasite

Mevcut Standartlar

CD-R ilk çıktığında tek versiyonu vardı; DVD ise üç kayıt formatı ile geliyor: DVD-RW, DVD+RW ve DVD-RAM. Bunların sonuncusu 10 yılı aşkın süre önce geliştirildi ve temelde profesyonel bir depolama ortamı olarak tasarlandı. Bu disk, yazıcıya bir kartuş içinde yerleştiriliyor. Bu elbette gerek DVD-ROM sürücülerle, gerek evlerimizde kullandığımız DVD Oynatıcılarla uyumlu bir format değil. Bu yüzden yakında devre dışı kalıp yerini diğer iki formata, DVD-RW ve DVD+RW’ye bırakacak.

Mevcut Standartlar

DVD-RW

Bir tarafta, DVD Forum (DVD ismi ve ilgili teknik konular üzerinde söz sahibi kuruluş) kurallarına göre DVD-RW’yi geliştiren Pioneer var.

DVD+RW

Diğer tarafta, HP, Philips, Ricoh, Sony, Thomson, Yamaha gibi firmaları bünyesinde barındıran DVD+RW Birliği var. DVD-RW video kayıt işlerini çok kolay gerçekleştiremediği için yeni bir format geliştirdiklerini ileri sürüyorlar. Tabii, sadece DVD Forum’a telif hakkı ödememek de istiyor olabilirler.

Farklar

İkisi de sadece bir kez yazılabilen DVD-R ile DVD+R arasında çok az farklılık var. İkisi de aynı şekilde kullanılıyor. Ancak DVD-R’da daha dikkatli olmalısınız, çünkü boş disklerde iki ayrı standart var. Bunlardan biri Genel Kullanım için (“DVD-R for General Use” etiketli) diğeri DVD video veya veri kayıtlarının ‘master’ını hazırlamaya yönelik (“DVD-R for Authoring” etiketli) çünkü bileşimi daha farklı. Bu tür DVD-R diskler genelde son kullanıcıya sunulmuyor.

Tekrar yazılabilir formatlar olan DVD-RW ve DVD+RW’de işler daha da karışıyor. DVD-RW teknolojisi CD-RW teknolojisine çok benziyor. Birlik, DVD+RW’de özellikle ev kullanıcıları için video kayıt işlerini daha kolay hale getirmek istedi. Bunun için Kayıpsız Bağlantı (Lossless Linking) adını verdikleri bir teknolojiyi formata eklediler. DVD+RW video formatında, bir video VBR (“variable bit rate” – değişken bit akış hızı) ile kaydedilebilir. Sabit hızla yazma işlemi çok yer kapladığı için durdurulup tekrar başlatılması gerekiyor. Bu da bağlantı kayıplarına neden oluyor ve bu yüzden disk DVD Oynatıcılar gibi sadece okuma yapabilen cihazlarla uyumsuz oluyor. DVD+RW’de ise bağlantı kaybı olmadan işlem durdurulup tekrar başlatılabiliyor. Bu özellik formatı video uygulamalarında daha etkili ve rasgele veri yazma işlemi için uygun hale getiriyor. Kayıpsız bağlantıda, 32KB’lik herhangi bir tekil bloğu (yazma birimi), uyumluluktan feragat etmeden bir diğeri ile değiştirmek mümkün.

Kayıpsız bağlantıda, her veri bloğunun doğru yere tam hassaslıkla (1 mikron hassaslık) yazılması gerekiyor. Bunun için veri yazılan oyuk yüksek frekanslı bir salınım ile (817 kHz; n=1) kontrol edilerek yazma işleminin nerede durup nerede başlayacağı kesin olarak belirleniyor. Aynı anda adres bilgileri de, radyal salınım ters çevrilerek spiral oyuğa kaydediliyor. 32KB’den oluşan her ECC (hata düzeltme kodu) bloğu için 4 adres olduğu için bu sistem gerekli tespit sınırları içinde güvenilir bir adresleme sunuyor.

Bir cevap yazın