DVD Yazıcı Testi: 7 Kat Daha Fazla Kapasite

DVD Yazıcı Testi: 7 Kat Daha Fazla Kapasite

CD yazıcılar artık 52X gibi inanılmaz hızlara ulaşmış olabilir. 80 dakikalık bir CD-R’ı yazdırmak 3 dakika, CD-RW’lere yazmak ise 5 dakika sürmüyor. Teknoloji zirve noktasına ulaştı ve üreticiler Ar-Ge’ye önemli ölçüde yatırım yapmadan birkaç saniye daha fazlasını elde edemeyecekler gibi görünüyor. Belli ki hız artık ana gereksinim değil; kullanıcılar daha fazla kapasite istiyorlar. İşte burada DVD devreye giriyor!

7 Kat Daha Fazla Kapasite

CD zamanında veri depolamada bir devrim yaratsa da artık sıradan bir şey haline geldi. 640 MB’lık kapasitesi sınırlayıcı olduğu için çoğu üretici 700MB kapasite sunan 80 dakikalık boş CD-R’ları desteklemeye başladı. Ancak günümüzde 60, 80 veya 120 GB’lık sabit disklere ihtiyaç olan yerde, daha büyük depolama kapasitelerine olan ihtiyaca da DVD cevap veriyor. DVD’lerin anma kapasitesi 4.7 GB; dolayısıyla pratikte 4.5 GB’ın biraz altında kayıt yapabiliyorsunuz.

Bu kadar büyük bir kapasite yeni uygulamalar kullanılmasını gerektiriyor. CD’nin hedefi temelde müzik ve biraz da video iken, DVD gerçekte dijital video ve çok kanallı ses için tasarlanmış durumda. DVD piyasaya birkaç yıl önce çıktığından beri, kamuoyu bu formatın video için ideal olduğunu öğrendi; dolayısıyla dijital video kameralarla kaydedilen filmleri depolamaya yönelik bir ortam olarak sunulması artık çok doğal. Ancak videoya ilaveten artık ortalıkta çok sayıda müzik DVD’si de var. Bunlar sesi çok daha iyi bir örnekleme ile sundukları için kaliteleri de daha iyi ve sesler orijinaline daha yakın. DVD audio formatı, çok kanallı müziğe de olanak tanıyor.

Biz burada altı DVD yazıcıyı test ettik:

  • Philips DVDRW228K(DVD+R/ RW)
  • Pioneer DVR-A05 (DVD-R/ RW)
  • Ricoh MP5125A (DVD+R/ RW)
  • Sony DRU120A (DVD+R/ RW)
  • TEAC DV-W50E (DVD-R/ RW)
  • Sony DRU-500A (DVD-R/ RW ve DVD+R/ RW)

Bir cevap yazın