DVD Yazdırma – Sis Perdesini Kaldırıyoruz

DVD Yazdırma - Sis Perdesini Kaldırıyoruz

Bu yazımızda DVD yazdırma konusunda ortada dolaşan dedikodulara, format karmaşasına, DVD yazdırma işleminin püf noktalarına ve bilmeniz gereken bir yığın temel bilgiye değiniyoruz. DVD yazıcılar bir süredir piyasada ve her bilgisayar bileşeninde olduğu gibi belli bir süre geçtikten sonra fiyatları “el yakmayacak” seviyeye inecek. O an geldiğinde hazırlıksız yakalanmayın, bu yazımızı elinizin altında bulundurun.

DVD’ler ilk olarak piyasaya çıktığında gerek fiyatlarının yüksekliği, gerek içeriğin az olması, gerekse de “büyük biraderlerin” bölge kodu sınırlaması meselesinin yarattığı yankılar nedeni ile piyasada pek fazla tutunamayacağını, pazara girmelerinin uzun bir süre alacağını söylemişti herkes. Ancak bilgisayar dünyasında “yanlış öngörüler” çok sık rastlanan bir durumdur. Örneğin bir zamanlar farenin bir bilgisayar için ne kadar gereksiz olduğunu, kimsenin fare kullanmayacağını söyleyenler de çıkmıştı. Ama bir de bugüne bakalım. Bugün, faresiz bir bilgisayar düşünmek imkansız. Hatta üç tuşlu, kaydıraklı, kablosuz, topsuz, üzerinde telefon olan, el şekilli, ayıcık biçimli şeker renginde fareler ortalıkta geziniyor ve her bilgisayar kullanıcısı tarafından afiyetle kullanılıyorlar.

Açıkça görülüyor ki, aynı durum DVD dünyasında da yaşandı. Artık bilgisayar kampanya ilanlarında DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar görmek zor, zaten DVD’si olmayan bilgisayarlara da pek dönüp bakan yok bu aralar. DVD sadece bilgisayar demek değil, hatta bilgisayar pazarından daha büyük bir pazar olan ev elektroniği alanında çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bir taraftan DVD çalarlar, ev sineması sistemleri gibi konseptlerle oturma odamız DVD’ler tarafından istila ediliyor, bir taraftan fiyatı son derece ucuzlayan DVD sürücülerle bilgisayar dünyası DVD’leri konuşuyor. DVD kiralama, DVD dükkanları, hoparlör sistemleri filan derken kısa bir süre içerisinde dev bir DVD sektörünün oluşmuş olmasına da şaşırmamak lazım.

Peki şimdi sırada ne var? DVD’leri seyrettik bıktık, artık DVD yazdırmaya geldi sıra! Bir zamanlar donanım hastası bir bilgisayar kullanıcısına bir hayal gibi görünen DVD yazdırma kavramı artık cebi hafifçe geniş olan ortalama bir bilgisayar kullanıcısının bile rahatça telaffuz edebileceği bir kavram halini aldı. Gerek DVD yazıcıların fiyatlarının düşmesi, gerekse de boş DVD medyalarının ucuzlaması artık DVD yazdırma konusunun daha da çok konuşulur bir hale gelmesini sağlıyor. Bir çok kullanıcı “nasıl etsem de şöyle uygun tarafından bir DVD yazıcı edinsem” diye düşünüyor. DVD yazıcılar ilk çıktığında 15.000 dolar seviyesinde idiler ve görene kalp krizi geçirtiyorlardı. Ama köprülerin altından çok sular geçti, artık 500 USD seviyesinde işinizi görecek bir DVD yazıcı bulabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın