Düşük Maliyetli Alternatifler: Pentium 4 için DDR400 Çift Kanallı Yongasetleri

Düşük Maliyetli Alternatifler: Pentium 4 için DDR400 Çift Kanallı Yongasetleri

Yüksek performanslı masaüstü sistemleri farklılıklarını CPU tipi, sabit disk veya grafik kartı ile gösterirler. Ancak, birkaç aydır bir sabit olarak ortaya çıkan bir şey var: Eğer maksimum performans istiyorsanız, çift kanal DDR belleği seçmelisiniz.

Aslında bunun sebebi çok basit: Şimdilik hiçbir alternatifi yok. Bant genişliğini arttırmak için standart SDRAM’in yerine DDR belleğin geçmesi radikal bir gelişme idi fakat DDR belleğin şu an için piyasada bir halefi yok. Endüstrinin daha yüksek bant genişliği için olan isteği, sonunda iki 64 Bit bellek kanalının paralel kullanılması ile tatmin edildi.

İlk çift kanal platformlar sadece DDR266 (PC2100) tabanlı olmasına rağmen, bazı üreticiler DDR333’e çok çabuk geçti. Ancak Intel, 800 MHz sistem hızına sahip olan Pentium 4 piyasaya sürülene kadar çift kanal DDR266’da kalmaya karar verdi. Açıkça, senkronize RAM çalışma modunu kaybetmek pahasına saat hızını çift kanal DDR333’e yükseltmek, çok daha iyi performans sağlamadan donanım kısmında bir sürü çaba gerektirecekti.

Intel’in 865PE ve 875P yongasetlerinde, iki adet 200 MHz çift veri kanalı (PC3200) efektif olarak 800 MHz sonucunu verip FSB800 olarak ortaya çıktığı için, senkronize bellek fikrine tam olarak uymuş oldu. SiS ve VIA şüphesiz aynısını destekliyor fakat kullanıcının çift DDR333 bellek ile FSB400 işlemci kullanımı gibi senkronize olmayan konfigürasyonları da destekliyorlar. Sistemlerini yükselten kullanıcılar için oldukça yararlı, çünkü halihazırda iki eşit bellek modülleri varsa yeni DDR bellek almak zorunda kalmayacaklar.

Hem SiS, hem de VIA oldukça zaman kaybettiler ama şimdi teknik olarak iyi ürünler sunabilecek durumdalar: SiS655FX SiS964 adında yeni bir güney köprüsü içeriyor. Sekiz USB portunun yanında iki adet de Seri ATA portu sunuyor. VIA’nın PT880 yongaseti de ilk bakışta çok benzer görünüyor fakat ilgili bölümde bahsedeceğimiz bazı ek özelliklere de sahipler.

Ancak en önemli soru şu: Yeni yongasetleri beklentilerimizi karşılayabiliyor mu? Her iki Tayvan’lı üreticinin de bir çift kanal yongaseti sunmak için Intel’den çok daha fazla zamana sahip olduğunu göz önüne alırsak, en azından benzer bir performans bekliyoruz. VIA PT880’li test anakartı Soltek’den bir mühendislik örneği iken, SiS655FX direkt olarak SiS’den geldi. Oyunlar şimdi başlasın! Aslanların kafeslerini açmamıza gerek kalmayacağını umalım.

Bir cevap yazın