Düşük Güç Tüketimi İçin AthlonXP’de Hızdüşürme

Düşük Güç Tüketimi İçin AthlonXP'de Hızdüşürme

Pentium 4 Prescott’ların harcadığı güç konusunda kopan onca gürültü ve patırtıya rağmen nedense AMD işlemcilerin güç tüketimleri hakkında çok az şey söylendi. Tabii ki, Cool and Quiet (Soğuk ve Sessiz) özelliği sayesinde 64 Bit işlemciler gerektiğinde yavaşlayabiliyor ve bu sayede hiçbir zaman sıcak kalmıyorlar. Fakat hiç bir yeni nesil işlemci enerji ihtiyacı konusunda bu kadar kolay tatmin olmuyor. Tabii eğer düşük saat hızlarında çalışmayı göze alamıyorsanız.

Herkes tarafından söylenen bir gerçek vardır, internette dolaşmak, Office uygulamalarını çalıştırmak ve basit ses/video görevlerini yerine getirmek için 1 GHz’nin altında çalışan bir işlemci yeterli olur. Bu bakımdan taşınabilir işlemcilerin gerekmediği zamanlarda çalışma hızlarını azaltmaları bir rastlantı değildir.

Gerçekten de performansın en önemli etmen olmadığı pek çok uygulama vardır. Örneğin,Intel “dijital ev” teknolojisini tasarlarken aktif soğutma olmadan uzun süre çalışabilecek elemanlar üzerinde yoğunlaşıyor. Yani oturma odanızda bulanacak olan bir ortam merkezi (media center) neden 100 Watt enerji tüketerek sizi gürültülü fanlara mahkum etsin ki?

Örnek vermek gerekirse Xbox deneylerimizin de gösterdiği gibi 800 MHz civarı bir hız eğlence amaçlı kullanım için yeterli. Burada bahsettiğimiz şey MPEG-2 , DivX veya XviD biçiminde Tam Ekran PAL video oynatma. Hatta MP3 ses dinlemek daha az kaynak istiyor. Fakat hızlı kayıt yapmak için gerçek zamanlı bir sıkıştırma işi yapacaksanız daha fazla güce ihtiyacınız olacaktır. Yavaş PC’ler ağ ortamlarında da çok faydalı olabiliyorlar, örneğin, dosya ve yazıcı sunucularının üzerindeki yükü azaltabiliyorlar ya da bir yönlendirici (router) gibi çalışabiliyorlar. Bu tür sistemler günde 24 saat çalışır halde olduğu için ne kadar sessiz olursa o kadar iyidir.

AMD’nin AthlonXP ve Sempron işlemcileri bu proje için biçilmiş kaftan. Bu işlemcileri kullanarak, çarpan kilidini açabilir ve Athlon MP’ye dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz ya da bu yazının konusunda olduğu gibi Mobile AthlonXP’lerin sahip olduğu özellikleri etkin hale getirerek, işlemci çalışırken çarpanları değişebilir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın