Düşük Fiyatlı Çok-İşlevli Yazıcılar

Düşük Fiyatlı Çok-İşlevli Yazıcılar

Sadece birkaç yıl önce birisi gelip masanızın üstüne tarayıcı, yazıcı, renkli kopyalayıcı ve bazı durumlarda faksı 200 doların altı bir fiyatla koyabileceğinizi söylese inanır mıydınız? Son çıkan çok-işlevli yazıcılar bunu yapabiliyor. Büyük üreticilerin hepsi hepsi-bir-arada (all-in-one) yazıcıların başarısını fark etti, zaten normal A4 yazıcıların satışlarındaki düşüşün buradan kaynaklandığını görmezden gelemezlerdi ve şimdi hepsi de çeşitli modellerle bu pazarda rekabet ediyorlar. Bu incelememizde 150 $ ile 200 $ arasında fiyatı olan modelleri karşılaştırıyoruz. Doğal olarak dört ana üreticinin (Hp, Canon, Epson ve Lexmark) modelleri yarışmada yerlerini alıyorlar. Bunlara ek olarak, her ne kadar pazarın gereksinimlerine diğer üreticilere göre daha geç tepki verse de Dell’in de bir modelini incelememize kattık. (Yeri gelmişken hatırlatalım Dell’in mürekkepli yazıcılarının yazdırma motorunu Lexmark sağlıyor.)

Ama 200 $ fiyata ne alabilirsiniz? Ucuz bir yazıcı mı? Ya da kalitesi pek de iyi olmayan bir tarayıcı mı? Pek öyle değil. Giriş seviyesi çok-işlevli yazıcılarda kullanılan bileşenler genelde yüksek kaliteye sahip oluyorlar. Ancak yüksek fiyatlı modellere göre iki büyük fark söz konusu: fotoğraf kalitesi az görülen bir seçenek, çoğu model altı renk yerine dört renkle baskı alabiliyor ve ikinci olarak, hem yazı hem de resim baskı hızı daha pahalı olan modellerin epey altında oluyor. Sonuç olarak evet, bir alet üzerinde çeşitli işlevlere sahip olabilirsiniz ancak bu ürünlerden mucize yaratmalarını beklememelisiniz.

Diğer taraftan üreticiler fiyatı düşürmek için ergonomik özelliklerden kısmayı pek tercih etmiyorlar. Lexmark’ın ofis kullanımına yönelik olan modeli dışında incelememize katılan bütün yazıcıların LCD ekranları vardı. Ayrıca hepsinin bellek kartı yuvası vardı yani bilgisayara bağlı olmadan da çalışabiliyorlar.

Bir cevap yazın