Düşük Fiyatlı Çok Fonksiyonlu Cihazların Karşılaştırması

Düşük Fiyatlı Çok Fonksiyonlu Cihazların Karşılaştırması

Geçen sene yaptığımız çok fonksiyonlu cihaz karsılaştırmasından sonra düşük fiyatlı modellerin fiyatları yarıya indi: Mürekkep püskürtmeli renkli yazıcı, tarayıcı ve fotokopi cihazı bir arada bir cihaz için artık ödemeniz gereken rakam sadece 200$.

Multi-fonksiyonel cihazlar ayrı bir cihaz olarak yazıcı ve tarayıcının yaptığı işi, yerden kazanarak, daha kolay bir kullanımla ve daha ucuza yapmaktalar. Sonuçta buna karşı koyacak olan tek cihaz yüksek sınıftaki fotoğraf yazıcıları, A3 veya 6 renkli modeller ve giriş seviyesinde, kartuşları kendisinden daha pahalıya geldiği için “kullan, at” muamelesi gören yazıcılar.

Çok fonksiyonlu cihazlar, yazıcılar ile ayni teknolojik gelişim eğrisini izliyorlar. Teste dahil ettiğimiz 4 cihaz , bizimki 5760 dpi diye ileri süren Epson hariç, 4800 dpi olarak belirtildi.

Test Edilen Modeller ABD Fiyatı
Canon MultiPass F20 150$
Epson CX 3200 199$
HP psc 1210 150$
Lexmark X5150 150$

Pazarın büyümesiyle sonunda Amerika ve Avrupa arasındaki fiyat farkı az çok aynı seyrediyor. Tabii ki elinize bir hesap makinası alıp, fiyatları yazıp, toplayıp, çıkarıp, fiyat araştırmasıyla uğraşabilirsiniz fakat üreticiler bizi kötü habere o kadar alıştırdılar ki, bu sefer biz fiyat araştırmasını atlıyoruz.

Teste dahil ettiğimiz tüm ürünler yakın tarihte çıkarılmıştı (Epson CX 3200 2002 yılı sonuna doğru çıkarılmasına rağmen ancak bu yıl popüler oldu) ve hepsi de, biri siyah, diğeri cyan, magenta ve sarı olmak üzere iki kartuş kullanıyorlardı.

Testler

Aşağıda yazılı olan özelliklerin performanslarını değerlendirmek için testler yaptık:

  • Yazıcı: Metin, metin-grafik karışık, siyah beyaz, renkli, normal ve taslak çözünürlük, motor hızı, yüksek çözünürlük, renkli ve siyah-beyaz fotoğraflar.
  • Tarayıcı: 75, 300, 600, 1200 dpi, hata düzeltmeli (descreen) ve düzeltmesiz ve renkli çizelgeler.
  • Fotokopi cihazı: Renkli ve siyah-beyaz dokümanlar, fotoğraf çoğaltma ve büyütme.

Yapılan her test, çıktı kalitesini ve test suresini içermektedir.

Bir cevap yazın