Dürten Palaska İle Hassas İntikal

Tatlı dokunuşlar eşliğinde nokta operasyonlar.

ABD ordusu askerleri cephede çok daha hassas biçimde sevk ve idare etmeye yarayacak yeni bir dokunma hisli “dürten palaska” üzerinde araştırmalar yapıyor.

Dürten palaska

Dürten palaska ile nokta operasyonlar.

Palaska üzerinde bulunan küresel konumlandırma sistemi (GPS), pusula ve ivmeölçer sayesinde her askerin konumu ve hareketi tam olarak belirlenebilirken, palaskanın etrafına yerleştirilmiş minik aygıtlar askerin bedenini küçük titreşim veya vuruşlarla uyarıyor ve ne yöne dönmesi gerektiğini veya hedefe ne kadar yakın olduğunu bildirebiliyor. Bu sayede askerler ellerinde tutup bakmaları gereken pusulalardan, GPS’lerden, haritalardan kurtularak cepheden gözlerini ayrımak zorunda kalmazlarken, görüşün kısıtılı olduğu gece, sisli hava, kum fırtınası gibi şartlarda da başarıyla operasyon yapabiliyorlar.

Bu teknolojik palaskayla birliklerin taktik yetenekleri de artıyor. Komutanlar her askerin nerede olduğunu tam kesinlikle bilebildiğinden daha doğru kararlar verebiliyorlar ve operasyonu çok daha yakından izleyerek anında müdahale edebiliyorlar. Askerlerin cephede yakalanma riski olan iletişim tekniklerinden yararlanma gereksinimini de azalttığı için gizlilik de olabildiğince artırılmış oluyor.

Sistemi giyerek deneyen askerlere fikirleri sorulduğunda ürünü son derece kullanışlı bulduklarını; bugüne kadar kullandıkları GPS, pusula gibi araçların yerine kesinlikle bu “dürten palaskaları” tercih edeceklerini söylüyorlar.

Bir cevap yazın