Dünyanın İlk Pasif 3D HDTV’si 2011 Yılında

Pahalı active shutter gözlüklere ihtiyaç duymadan 3D keyfi mümkün.

RealID şirketinin kurucusu ve başkanı Josh Greer pasif 3D HDTV’ler için 2011 yılında lisans vermeye başlayacaklarını söyledi. Bu da demek oluyor ki, pasif 3D teknolojisi ile pahalı active shutter gözlüklere gerek duymadan üç boyutlu görüntüler izleyebileceksiniz.

Greer’e göre, RealID’nin geliştirdiği sistem patenti alınmış “Zscreen” adlı bir teknoloji kullanılıyor, üç boyutlu görüntü yaratmak için. RealID’nin geliştirdiği Zscreen teknolojisi ışığı farklı açılardan yollayıp tekrar eski haline getiriyor.

RealID’nin geliştirdiği gözlükler tıpkı üç boyutlu bir sinema filmi izlemeden önce size dağıtılan basit gözlükler gibi çalışıyor. Sol göz için alınan görüntü sol göze, sağ göz için alınan görüntü sağ göze gidiyor. Ve bu geçişlerde öteki göz kapanıyor.

RealID’nin geliştirdiği sistemin avantajları şöyle; daha hafif ve ucuz gözlükler, şarja ihtiyaç duymaması, TV’nin önünden geçen birinin 3D etkisini bozmaması (active shutterlarda bu durum sıkça yaşanıyor).

Greer’e göre, bu sistem active shutter teknolojisinin yerini almayacak ama iyi bir alternatif sunacak, önümüzdeki dört beş yıl için. Zscreen teknolojisini kullanan ilk ürünlerin 2011 bahar aylarında piyasada olması bekleniyor.

Ayrıca bu teknolojinin CES 2011 fuarında da tanıtılması bekleniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın