Dünyanın İlk 65W Dört Çekirdekli Masaüstü İşlemcisi

Başarım sözkonusu olduğunda AMD rakibi Intel’in gerisinde kalıyor, ancak oyun tutkunları dışında başarıma takan pek de kalmadı. Enerji fiyatlarının sürekli yükseldiği günümüzde AMD’nin eli oldukça güçlendi: Dünyanın ısıl tasarım olarak 65 W (TDP) tüketen ilk dört çekirdekli işlemcisi tanıtıldı. Karşılaştırmak gerekirse AMD’nin 65 nm’sine karşılık 45 nm süreçle üretilen Intel’in en az güç tüketen dört çekirdekli tasarımı 95 W’ın (TDP) altına düşmüyor.

AMD’nin anakart, işlemci ve grafik toplam çözümünün güç tüketimi de fena değil. Başarımı oyunlar için yetersiz olsa da işyeri ve eğlence uygulamaları için son derece yeterli. 780G yongasetinin grafik çözümü Blu-ray görselleri 1920 HD çözünürlükte, tireşim (jitter) düzeltme olmadan HDMI üzerinden başarıyla oynatabiliyor. Intel altyapı ayrı bir ekran kartı gerektirdiğinden doğrudan karşılaştırabileceğimiz bir ürünü yok.

AMD’nin hala yüksek saat hızlarıyla sorunu var. Intel’in dört çerkideklileri kolayca 3GHz’e ulaşırken AMD’ler 2.5 GHz’i ucundan yakalayabiliyorlar. Bu yazımızdaki Phenom X4 9100e ise 1.8 GHz hızında çalışıyor.

Bilindik Athlon 64 X2 işlemcilerle karşılaştırıldığında B2 aşamalı ilk Phenom modellerinde güç tüketimi oldukça geliştirilmişti ancak TLB kusuru nedeniyle en yüksek saat hızları 2.30 GHz ile sınırlandırılmak zorunda kalmıştı. B3 aşaması kusuru gidererek saat hızlarının 2.50 GHz’e kadar çıkarılabilmesini sağladı. B3 aşaması hızlarda çok fazla bir artış sağlamasa da AMD çekirdek gerilimini (V) artırmak zorunda kaldı. Sonuç olarak B3 aşamalı Phenom X4 çok yüksek 125 W’lık tüketimle karşımıza çıktı.

Dünyanın İlk 65W Dört Çekirdekli Masaüstü İşlemcisi

Ancak THG’nin Phenom X3 işlemcilerle yaptığı deneyler AMD’nin üretim sürecini geliştirerek yeni Phenom’ların tüketim değerlerini oldukça aşağıya çekebildiğini gösteriyor. B3 aşama üzerine yapılandırılmış dört çekirdekli modeller aynı hızdaki diğer modellerden çok daha düşük gerilim (V) ve güç tüketimi değerlerinde çalışabiliyor.

Önümüzdeki sayfalarda AMD’nin çıtayı 65 W’a nasıl çekebilidiğini inceleyeceğiz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın