Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Nvidia ve Intel Teknolojisi Kullanıyor

En hızlı süper bilgisayar yarışında Çin, Amerika’dan bayrağı devraldı.

Dünyanın En Hızlı BilgisayarıSalı günü yayınlanan bir rapora göre Çin, Dünya’nın en hızlı bilgisayarını geliştirmeyi başardı.

New York Times’ın haberine göre Çin’in geliştirdiği süper bilgisayar, Amerika Tennessee’de  geliştirilen bir önceki en hızlı süper bilgisayardan 1.4 kat daha hızlı çalışıyor.

Tianhe-1 adı verilen süper bilgisayar saniyede 2,507 petaflops işlem gücüne sahip. Asıl ilginç olan ise, Tianhe-1’in ağırlıklı olarak Amerika menşeyli firmalar tarafından üretilen CPU ve GPU’lar kullanması; zira Tianhe-1’in bünyesinde 7168 Nvidia Tesla M2050 GPU ve 14,336 Intel Xeon CPU bulunuyor.

Nvidia, Tianhe-1’in sadece dünyadaki en hızlı süper bilgisayar değil , aynı zamanda en verimlisi olduğunu söylüyor. Nvidia’a göre, 4.04 megawatt güç tüketen Tianhe-1, CPU temelli süper bilgisayarlardan 3 kat daha verimli.

Animasyon ve bio-medikal gibi yüksek işlem gücü gerektiren alanlarda kullanılması beklenen Tianhe-1’in resmi olarak gelecek hafta duyurulması bekleniyor.

Her ne kadar Çin, süper bilgisayar yarışında bayrağı devraldıysa da, rakipleri de boş durmuyor. DARPA programı çerçevesinde Nvidia ve Amerikan Ordusu yeni ve çok daha çevreci bir süper bilgisayar için 2006 yılından beri çalışmalar yürütüyor. Japonya ise “K Computer” adlı süper bilgisayar projesi için uzun süredir çalışıyor. “K Computer” de Nvidia GPU’lar kullanırsa şaşırmayız heralde.

kaynak: yahoo

1 Yorum

Bir cevap yazın