Dünyanın en akıllı, en tiki, en felsefi robotları (Video)

Einstein Robotu

Einstein - İnsalığın gururuydu, artık robotların da

Dünyanın insansı robot çalışmaları yapan en önemli firmalarından Hanson Robotics, en akıllı (görünen), en tiki, en felsefik robotların da yapımcısı.

Firmanın internet sitesindeki kendilerine ilişkin bazı bilgileri paylaşalım:

2003 yılın sonlarında Dr. David Hanson tarafından kurulmuş olan Hanson Robotics, kelimenin tam anlamıyla robotlara hayat veriyor. Bir avuç vizyon sahibi kişiden oluşan Hanson Robotics, dünyanın en kanlı-canlı insansı robotlarını yapabilmek için aralarında Frubber adlı bir cilt malzemesi ve özel Character Engine (karakter motoru) adlı kişi tanıma yazılımının da bulunduğu çok çeşit yenilikçi teknolojiden yararlanıyor. Frubber(tm), mekanik mühendisliği, kimya mühendisliği ve sanatın bir karışımı canlılığı sağlarken, Character Engine ise robotun düşünebilmesini, hissedebilmesini, insanları algılayabilmesini, konuşmaları anlayabilmesini, dahası doğal sohbetler yapabilmesini ve dahası git gide daha akıllı olmasını olanaklı kılıyor.

Sıra geldi robotların ilki, gerçekten “akıllı görünen” robotumuza. Bu robotun adını tahmin etmişsinizdir. “Einstein” evet. Akıllı göründüğü kesin, peki gerçekte de adına yakışır marifetleri var mıymış bakalım? İzleyelim…

Bu işlere merakı olanların uzun süredir bildiği eski “Joey Chaos” Tarkanımsısı’yla, biraz saç sorunu olan “Jules” da var sırada.

Joey’i bir izleyelim bakalım, “Dönjem bens sana” diyecek mi 🙂

Ve de cinselliği anlamaya çalışan, kafası karışık Jules. Bu arada robot soldaki, sağdaki bizden 🙂 Askerliğini de yeni bitirmiş anlaşılan.

Sipariş almıyorlar, haberiniz olsun. Şimdilik mutfak robotuyla idare edeceğiz.

Bir cevap yazın