Dünyamıza en yakın galaksi Andromeda’dır

Samanyolu galaksisine en yakın spiral galaksi Andromeda’dır. Işık hızında yol alındığında bile bu galaksiye ulaşmak 2 milyon yıl sürer.

Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin önümüzdeki beş milyar yıl içinde birleşecekleri öngörülüyor. Bu tür galaksi birleşmelerinde genellikle büyük olan galaksi küçük olanı yutar. Andromeda galaksisi Samanyolu’nun iki katı büyüklüğündedir.

23 Yorum

 1. yusuf

  Andromeda galaksisinin bizim galaksimizi yutmasına mahal kalmaz zaten bu hızla kaynakları tüketip çevreyi kirletmeye devam eder isek en fazla 500 yıl daha yaşam dediğimiz olgu kalır

  • Hamdi Kellecioğlu

   500 yıl bence kötümser bir tahmin insanlık en kötü durumda bile kendini kurtarmanın bir çaresini bulacaktır. Bütün insanların hayatta kalabileceğini falan söylemiyorum ama insanlık en azından çok daha uzun yıllar devam edecektir.

   İnsanlığın sonunun gelmesi kaynakları tüketmek falan değil de bence büyük bir göktaşı çarpması gibi karşı koyamayacağımız büyüklükte bir şeyle gerçekleşebilir. Bunun da gerçekleşme ihtimali düşük.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Biliminsanları Meksika körfezine çarpan, dinozorların ve pek çok türün yok olmasında kilit rol oynadığı düşünülen büyüklükteki bir göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin 100 milyon yılda bir olduğunu söylüyorlar. Ben buna dayanarak ihtimalin düşük olduğunu söylemiştim. İngilizce biliyorsanı burada daha ayrıntılı anlatılıyor.

   İhtimalin düşük olmadığı yönünde sizin bildiğiniz veya gösterebileceğiniz kaynaklar varsa paylaşırsanız sevinirim. Bilgilerimizi tazelemiş oluruz.

   • LORDTEK

    Her ne kadar bahsi geçen göktaşından bu yana 65 milyon yıl geçmiş olsa da ihtimal yine de düşük.
    Öncelikle astroid kuşağı mars ile jüpiter arasında yani dünyadan ötede bir alandadır. Sonra güneş sistemi dışından bile gelse büyük cisimler jüpiter gibi bir dev var böyle kütlelerin çoğunluğunu çekiyor bize birşey bırakmıyor. Tüm bunları da aşıp bize gelecek olan büyük bir cisim yıllar yıllar öncesinden kolaylıkla belirlenir ve yok edilmesi veya yönünün saptırılması gayet mümkün. Dolayısıyla göktaşından o kadar korkulması gerektiğini düşünmüyorum…

 2. Ziyaretçi

  öyle demeyin astrologlar galaksilerin birbirlerinin yanından geçmesi ni düşünüyorlar dünyamızın kurtulacağını (%90 ihtimal ile) düşünüyorlar ancak dünya kurtulsa bile güneşimiz 5 milyar yıl içinde yine sönecek ve ölen yıldızların neden olduğu Süper Nova yapıcak bu super nova patlamasının çapı dünyamızı içine alabilecek kadar büyük yani insanlar su önümüzdeki 200 yıl içinde başkabir gezegene yolculuk etmeyi dahasonraki 200 yıl içinde başka gezegende hayat bulup yerleşmek zorunda yoksa yarpaklara basarlar hemşerim 😀

   

 3. hasan artar

  5 milyar yılın ne kadar uzun olduğunu unutuyorsunuz sanırım.Dünyanın ozamana kadar başka herhangi bir nedenle yok olma ihtimali yüzkerce kat daha yüksek. Işık hızı ile 2 milyon yıl uzaktaki bir galaksiden bahsediyoruz.

  Mesela ayın dünyamızdan her sene cm’lerle ifade edilen mesafelerle uzaklaştığı biliniyor.Bu mesafenin artmasının ciddi sonuçlar doğuracağı kesin.

 4. ezgi nur akman

  Uzaya gitmeyi o kadar çok istiyorum ki…Arkadaşlarım bana imkansız diyorlar ama ben hiç aldırmadan yürüyorum.Uzayda yaşam olduğuna kalbimden inanıyorum.Ama ilk hedefim mars a gitmek.Oraya bir türk bayrağı dikmek.Belkide marsa giden ilk kadın olrum?

  • LORDTEK

   Uzaya gitmek imkansız değildir. Astronot (bizdeki adıyla Gökmen) arandığında başvurular olur, ön elemenin ardından kalan az kişi gerçek testler için kampa alınırlar. Bunlar pilot olmak zorunda değildir. Gökmen olmak çok zor da olsa imkansız değildir.

   Bence hedef farklı olmalı. Mars’a gidilmesi Venüs’e gidilmesinden daha kolaydır. Atmosferin çok az kalması ve oksijenin de Mars yüzeyini oksitleyip yok olmasından dolayı çok büyük bir hedef olmadığını düşünüyorum. Bence asıl gidilmesi gereken yer Venüs! Hala atmosferi var, büyüklüğü dünyaya çok yakın. Atmosferi yoğun olarak su buharı içeriyor. Tek ve en büyük sorun zamanla artan buharlaşma sera etkisini artırarak bu ikili kısır döngüye girmiştir. Dolayısı ile dünyanın ikizi diyebileceğimiz venüs okyanuslarının tamamını buharlaşma ile kaybetmiştir. Eğer soğuması için bir yöntem geliştirilebilirse venüs 2. dünya olur.

 5. Prequel

  Arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. Güneş bir defa Süpernova’ya giremez. Güneş Süpernova oluşturmak için çok küçük bir yıldızdır, yeterli kütlesi yoktur. Ama zaten yıldızların sistemlerindeki gezegenlerini fiziksel olarak yok etmesi için veya üzerlerindeki yaşamı yok etmeleri için Süpernova’lara ihtiyaçları yoktur. Ayrıca dendiği gibi bu olmadan önce -biz ister bu Dünya’dan taşınmış olalım ister bir felakette yok olmuş olalım- çoktan Dünya’da yaşam bitmiş olacak.

  Venüs’e gitmek mi? Venüs çok büyük imkanlar olmadan yaşama uygun hale getirilemez. O yoğun atmosferi nasıl seyreltip sera etkisini ortadan kaldıracaksınız? Bunları kurşunun bile eridiği 460 derece sıcaklıkta nasıl yapacaksınız? Mars neden büyük bir hedef olmayacakmış? Mars çok daha kolay yaşama uygun hale getirilebilir. Atmosfer için gerekli olan zaten Mars’ın altında bekliyor. Elektromanyetizmayı da yeniden canlandırırsanız sorunların büyük kısmı hallolur.

  Haberdeki yutma ifadesine sanırım takılmışsınız ama işler sandığınız gibi işlemiyor. Bir galakside yüzbinlerce yıldız olsa da yıldızlar arası boşluklar çok daha fazladır. Dolayısıyla iki galaksi birleştiğinde aslında çoğu üyesi fiziksel olarak çarpışmaz. Çarpışanlar da olur özellikle merkeze yakın yıldızların daha yoğun olduğu bölümlerde ama genelde olay sadece kütle çekim alanlarının etkileşiminden ibaret olur. Yıldız sistemleri de genelde pek bozulmaya uğramaz. En kötü olasılıklar gerçekleşecek olsa bile bunu düşünmek için önümüzde daha 4.5 milyar yıl var.

 6. saidnursi

  hepinizin gözlerinden öperim ülkemin ilme bukadar düşkün olması sevindirdi beni lakin kimse şu konuya değinmemiş, Dünyada hızla fazlalaşan bir nufus 7 milyara hello dedik 100 yıl sonrasını tahmin edersek 20 milyar 200 yıl desek 35 milyar 350 yıl desek 50 milyar dünya 7 milyar nufusu taşıyamıyor 50 milyar taşırmı yada holiwodun bilim kursu senaryoları doğrumu olucak yada kıyametmi ben dünyanın sonunu pek iyi görmüyorum küçük bir hesaplamada 350 yıl dedik ykarıda 4.5 milyar yıldan bahsadenler var dikatinizi çekerim dünyada bulunan en eski insan fosilli 60 bin yıllık. herşeyin en doğrusunu ALLAH cc bilir ne diyelim.

 7. kaidinursi

  http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/310031.asp artık 190 bin yıllık.İnsanlık ve bilim geliştikçe allah yok olacak saidinursi kardeş yapıcak birşey yok bilim herşeyi acıklayamasada mantıklı sekilde acıklamaya calısıyor ve gelişiyor.Tanrıları biz yarattık ortam el verişliligini kaybettikçe yok oluyorlar.Ne ra lar ne zeus lar ne mitolojik tanrılar geçti bu dunyadan şimdi nerdeler yada o zaman allah nerdeydi? saygılar

  • Ertan kaya

   …pis ateist dünyanın sonunun nasıl olacagını tartısan insanlar birkerede kuranı kerime baksanıza kıyamet nezaman kopar bilmiyorum ama nasıl kopacagı hakkında azda olsa bilgimiz var ne super nova nede kaynakların tukenmesı ayrıca uzaydaki diger gezegenlerde hayat arayarak vakit kaybedecegımıze uzaya ve devasa yıldızlara galaksilere bakıp ALLAHa tefekkür edip büyüklügünü anlamaya çalışıp kendi acizligimizi kabul edip emir ve yasaklarına uymaya çalışsak inanın bana şu boş ve fani dünyayı degilde sonsuz ahiret hayatını kazanacagımızı anlarız diye düşünüyorum

  • Elif

   Sana dil döksek bile anlamazsın sen bir kere allah’ı terk etmişsin. Sana bir şey sormak istiyorum şu gökyüzüne bak şü yeşilliklere şu evrendeki güzelliklere sence bunlar tesadüf eseri olmuş olabilirmi. Hiç merak etmedin mi? Bu örnek biraz değişik olabilir ama sen tesadüf eseri mi oldun ailen olmasa sen olurmuydun. Bir örnek dha çok güzel bir resim düşün ve bir ressam bu ressam bu resmi yapıyor ama bazıları bu resmi o ressamın değil de fırçanın yaptıgını düşünüyor. Vence bunları bir düsünsen gerçekleri görürsun bu güzelliklerin bir yaratanı olduğunu. Tabi ben burda sadece bunları yazarım. Ama allah cc. Sana zaten ahirette cehennem azabını yaşatacak . Sana benden tavsiye olsun kuranın mealini bir kez olsa oku ve en kısa sürede tevbe et zira insan hayatı çok kısa. Herneyse seni allaha havale ediyorum inşallah doğru yolu bulursun.

 8. dncr

  Bilim hiçbir zaman Allah inancını sarsamadı aksine geliştikçe Yaratıcının varlığını daha ii idrak edeceksiniz bu yüzden bilimin ve insanlığın gelişmesini senden daha fazla istiyorum kaidinursi.bkz Big-Bang teorisi.Ona döndürüleceğiniz gün yüzleriniz nasıl olacak

 9. GÖKÇE SOYLU

  en büyük sorun yıldızlar ve galaksiler arasındaki uzun ışık yılı mesafeler fizik kurallarına göre ışık hızını geçmek mümkün deyil eyer insan oğlu uzay dokusunu bükerek solucan delikleri açabilirse en uzak mesafeleri saniyeler içinde aşabilirler 100 yılda insan oğlunun nerden nereye geldiğini düşünürsek önümüzdeki 500 hatta 1000 yıl sonrasını hayal edin atatürkün istikbal göklerdedir sözünü daha derin bir mesaj vermek için söylediğini düşünüyorum fakat şu anda elimizde olanın kıymetini bilmemiz lazım yani dünyayı temiz tutmamız lazım

 10. Habercii

  Kaidnursi yazdığın şey o kadar mantıksızki.düşünsen kendine bile gülersin.Aksine şuan bilim geliştikçe kuranda yazan mucizeler ortaya çıkıyo.Ateistlik hic bişey yok diyip düşünmek istemiyo.onun için icat edildi.varlığı kabul etmek zor olduğu için.Ad kavmi ve italyadaki kavim kuranda geçiyo insanlar acizliğinden daha yeni buldu bunları.kuranda evren in genişlediğinden bahsediliyo daha yeni bilim adamları buldu.buldukçada müslüman oluyolar.doğruymuş diolar.yani kısacası insanlar evreni kıyameti anlamak istiolarsa ilk bakacakları kaynak kuran olmalı.inşallah kalp kırmadan anlatabilmişimdir.😉

 11. Nebula Evrenler Galaksisi

  Güneşimiz sönerse niye bir süpernova oksun ki, ne kadar cahilce yorumlar yazılıyor?
  SüperNova zaten dev yıldız demek ve dev yıldızlar söndüğünde karadelikler oluşurken, bizim güneşimiz gibi yıldızlar zaten bir dev yıldız değil.
  Dev yıldızlar o kadar büyük ki, çapı bizim güneş sistemimiz gibi olanlar var.

Bir cevap yazın