Dünya Rekortmenleriyle Keyifli Bir Gün

Yabancı ülkelerde normal karşılanan bazı şeyler bizde olunca tuhaf veya komik karşılanır. Örneğin geçenlerde bir arkadaşımla işlemcilerin kod adları hakkında fikir alış verişinde bulunurken Intel’in kendi işlemci çekirdeklerine A.B.D’deki küçük kasabaların isimlerini verdiğinden (Conroe, Penryn, Nehalem, Prescott vb.), AMD’nin ise isimleri Avrupa’nın önemli kentlerini (Barcelona, Newcastle, Venice vb.) seçtiğinden bahsetmiştim. Peki ya bizim de Amerika’nın Intel’i gibi güçlü bir işlemci firmamız olsaydı, çekirdek ismi misal “Söğütözü” veya “Eskihisar” olamaz mıydı? Arkadaşım bu düşüncemi duyar duymaz başladı kahkahalar atarak gülmeye (ben de tabi)… İşte aslında olay burada düğümleniyor. Millet olarak teknolojide büyük bir şey başarabileceğimizden sanki çoktan ümit kesmişiz de böyle şeyler espri konusu olabiliyor. Bu inancın eksikliğini çektiğimiz daha birçok alan mevcut fakat öyle bir alan da var ki geçmişte bizim için verdiğim örnekteki gibi hayal olan ancak şimdilerde ipi göğüslediğimiz bir koşu yolu haline gelmiş: Hızaşırtma (Overclock).

Hızaşırtma arenasındaki Türk damgası ancak dışarıdaki imkanların kendi ülkemizde de sağlanmasıyla vurulmuş diyebiliriz. Gerek teçhizat gerekse de bilgi yönüyle yurt dışındaki rakiplerinden pek eksiği bulunmayan Türk takımlarının başını geçtiğimiz haftalara kadar iki takım çekiyordu: Hardware Arena Türkiye ve OC Team Turkiye takımları. Geçtiğimiz haftalara kadar diyorum çünkü OC Team Turkiye yakın bir zamanda bir duyuru yayınlayarak bir takım nedenlerden dolayı grubun feshedildiğini bildirmişti. Böylece zirvede sadece Hardware Arena Türkiye (Hwa OC Team) kalmış oldu. Şimdilerde dünyanın hızaşırtma veritabanı olan Hwbot’da ülkemizi dünya dördüncüsü olarak temsil etmekteler (Ufak bir not: dağılan OC Team Turkiye’nin puanlarının Hwa OC Team’a eklenmesinden önce takım sıralamada 11. İdi ve onların hemen ardından OC Team Turkiye geliyordu). Üstelik Süper Pi Türkiye veri tabanında da liderliklerini koruyorlar.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

Profesyonel faaliyetlerine 2006 yılında başlayan ekibin başında Ahmet Taruz ve Koray kuşçu bulunmakta. Grup hızaşırtma denemeleri için gerekli donanım desteğini XFX ve Firebal’dan alıyor.

Öte yandan Koray Kuşçu’nun (Brandybuck) dünya üçüncülüğü de dikkate değer doğrusu. Çünkü bu senenin başlarında yayınladığımız İleri Seviye Hızaşırtma adlı makalemizde de adından bahsettiğimiz ATI’nin hızaşırtma danışmanı Macci’yi bile geride bırakmış.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

Bu takımımızın başarısı açıkçası bizim de oldukça ilgimizi çekti ve faaliyetleri yerinde görmek amacıyla Hardwarena laboratuarına konuk olalım dedik.

Bir cevap yazın