Dünya Genelinden Oyunbazlar Şangay ACON4 LAN Çılgınlığı İçin Tetik Çektiler

THG Sınırın Kuzeyine Geçiyor

Benim bulunduğum Buffalo New York’tan, London Ontario sadece iki buçuk saat sürüş uzaklığındaydı. “Kanada’ya neden gidiyorsunuz?” diye soran sınırdaki göçmen bürosu görevlisin, yanıtımı aldığındaki şaşkın bakışı ağırlığınca altın ederdi. “ACON4 bilgisayar oyunu olayına” demişim ki adamın yüzüme boş boş bakışından, benim kesin yasadışı birşey taşıdığım izlenimini edindiği belli oluyordu.

Her neyse, sürüş kolay devam ediyordu çünkü bölge Indiana gibi açık ve düzdü. London’a vardığımda oyun merkezini bulmam hiç zor olmadı çünkü yeri yerleşimin kalbinde uzanan Dundas ana caddesinin merkezindeydi.

Kuzey Amerika'daki en eski oyun merkezlerinden. En eskisi olabilir mi? Sizinki daha eskiyse bildirin.

Kuzey Amerika’daki en eski oyun merkezlerinden. En eskisi olabilir mi? Sizinki daha eskiyse bildirin.

Head 2 Head Games‘in kapıları 3 Temmuz 1995 Cuma günü açılmış ve bu tarih onu Kuzey Amerika’nın en eski ağ üzerinde oyun oynama merkezi yapıyor. Yedi artı iki yıllık çalışma sonunda merkezin izlediği yolu şu şekilde anlatayım. Gelecek günün ne getireceğini görmek açısından merkeze özellikle bir gece önceden gittim. Merkezin sahibi ve aynı zamanda iGames.org için çalışan Carol Bennett, Kuzey Amerika yarışmasına ilişkin kayıtlar üzerinde çalışıyor ve cepli sıralama panosunu hazırlıyordu. Burasının benim ACON4 incelemem için paha biçilmez bir yer olduğunu anladım.

24 oyun bilgisayarı, H2H’a kayıt yaptırmış tüm yarışmacılar için yeterli yer olduğunun kanıtıydı. Tüm bilgisayarların ACON4 katılımcıları tarafından kullanılmadığı durumlarda, diğer oyuncular boş olanlardan oyunu izliyorlardı. H2H gibi merkezler geçekten müthiş. Sadece içerideki teknoloji değil, çalışanlar ve merkeze gelenler de bu tür yerlerin niteliklerini belirliyor. Burası sanki Cheers (sağlığınıza) gösterisi gibi. Sadece burada insanlar “Norm!” değil, “Dave!” diye bağırıyorlar ve bu H2H’de alışılmışlardan. Dungeons&Dragons (zindanlar ve ejderhalar) ve diğer RPG’ler (rol oynama oyunları) üst katta, bilgisayar ve konsol oyunları ise giriş katında oynanıyordu. Ben oradayken, H2H’de devamlı bir hareketlilik vardı.

Bir cevap yazın