Dünden Bugüne Intel’in Güç Tüketimi

Dünden Bugüne Intel'in Güç Tüketimi

İşlemciler ortalama bir bilgisayar üzerindeki en güç canavarı bileşenlerdir. İşlemcilerin güç tüketimi sorunu Pentium 4’ler 100 Watt sınırını aştıkları zaman ortaya çıktı ve iyi soğutucuları kullanmak şart oldu. Bununla beraber bu işlemcilerini güç gereksinimleri ve başarım oranı oldukça dengesizdi. İlk Pentium D işlemcileriyle durum daha da kötüleşti. Ta ki, 18 ay önce çıkarılan Core 2 Duo Intel’in imdadına yetişinceye kadar. Pentium 4 600 serisinden Core 2 işlemcilerine geçildiğinde watt başına başarım neredeyse %400 oranında arttı. İşte bugünkü yazımızda Intel’in bu noktaya nasıl geldiğini irdeleyeceğiz.

AMD ve Intel sistemlerin gerçek yaşam koşullarına göre güç tüketimlerine bakmak için birkaç ay önce BAPCo’nun SYSmark 2007 benzetim (simulation) yazılımını kullanmıştık. Bu karşılaştırma programı tamamen doğal ve bir kullanıcının gerçek hayatta çalıştırabileceği uygulamaları temel almakta. Diğer internet sitelerinde de en düşük ve en fazla güç tüketimi üzerine yayınlanan deney sonuçlarını görüyorsunuz fakat bu sonuçlar hikâyenin sadece giriş kısmını size söylüyorlar. Oysaki güç tüketimi her zaman başarımla beraber anılmalıdır çünkü hızlı bir sistemin güç gereksinimleri daha fazla görünse de, yavaş bir sisteme göre daha verimli çalışabilir, yani “zamanla” daha az enerji harcayabilir.

İlk makalemizde AMD Athlon 64 X2 5000+ (65 nm) ve Intel Core 2 Duo E6400’ü karşı karşıya getirmiştik. Bu işlemcilerin ikisi de hızlı ve verimli çift çekirdekliler fakat Core 2 Duo, boşta çalışma durumuna (idle state) AMD’den daha çabuk geçmesi ve başarım avantajı sebebiyle verimlilik savaşını kazanmıştı. Fakat Core 2 Duo, Core 2 Quad’a göre nasıl? Ve Pentim 4 ve Pentium D’den kaç kat daha iyi? Hadi hep beraber bu soruların yanıtlarını bulalım!

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın