Duke Nukem Henüz Ölmedi

Duke Nukem Forever oyun dünyasının en büyük şakası. Duke Nukem Forever ilk olarak 1997 yılında duyurulmuş ve büyük heyecan yaratmıştı fakat aradan 12 sene geçmesine rağmen oyun bir türlü çıkmadı çıkamadı. En sonunda da iş mahkemelik oldu.

Artık biliyoruz ki çok kısa bir süre hariç Duke Nukem Forever ciddi olarak geliştirilmedi. Seneden seneye yayınlanan bir resim, bir video, bir açıklama ile oyuna olan ilgi hep canlı tutulmak istendi. Başka bir oyun olsa kimse artık bu oyunu sallamazdı fakat Duke Nukem büyük bir markaydı. İster istemez herkesin ilgisini çekiyordu.

Duke Nukem Forever’ın hikayesi ayrı bir makale konusu, bizim asıl haber yapmak istediğimiz; 3D Realms’in (Duke Nukem oyunlarının geliştirmeyicisi 😀 ) kurucu ortağı Scott Miller’ın Shacknews’ verdiği röportajda söyledikleri.

Duke oyunlarının geliştirilmesi hakkında bazıları bu sene ortaya çıkan çeşitli söylentiler var. Kesinlikle yeni Duke oyunları üzerinde çalışıyoruz bu projelerden bazıları sıradan (casuall) bazıları ise büyük bütçeli oyunlar.

Duke Nukem

Kızların sevgilisi Duke Nukem 🙂

Miller, bu oyunların bir çoğunun henüz duyurulmamış olduğunu söylemiş.

Shacknews’in tahmin ettiği oyunlar ise şunlar:

İki tane iPhone Duke oyunu

Bir Duke Nukem üçlemesi DS ve PSP için

Duke Nukem Manhattan Project’in Xbox Live’e port edilmesi

Ve iptal edilmiş bir oyunun geliştirilmeye devam edilmesi “Duke Begins”

İlginç olmayan ise Miller’ın şu sözleri: “Duke Nukem Forever için hiç bir zaman iptal edildi demedik. Evet DNF geliştiren takımı serbest bıraktık fakat bu projeyi askıya aldık anlamına gelmiyor.”

Görünen o ki 3D Realms  bu işi beceremediğini sonunda kabul etti. 12 yıl sonra geç gelmiş bir itiraf. 3D Realms, artık üçüncü firmalara Duke Nukem oyunları yaptırma stratejisine yöneliyor. Doğrusu da buydu tıpkı Max Payne 2 ve Prey gibi.

Duke Nukem Forever ilk duyurulduğunda çocuk olanlar şimdi evli barklı. Dileğimiz bu çocuklar torun sahibi olmadan Duke Nukem Forever’ı görebilmek.

İşte 1998 yılında E3’te yayınlanan ilk Duke Nukem Forever videosu, yayınlandığı zaman büyük olay yaratmıştı. Şimdi videoyu tekrar izlediğimizde aradan geçen zamanı daha iyi anlayabiliyoruz.

6 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Quake 2 motoruyla başlayan daha sonra Unreal motoruyla devam eden ve Quake 3 dü Unreal 2 ydi 3tü derken motor değiştirme manyaklığından bir türlü kavuşamadığımız Duke Nukem Forever aslında 1998’de yayınlanan bu muhteşem videodan sonra teoride olmasa da fiilen ölmüştü.

  Quake 2 motorundan Unreal motoruna geçişle beraber aslında hiç bitmeyecek bu sürecin başlayacağı o zamanlardan belliydi. Benim için DNF Megadeth’in yorumladığı muhteşem Duke Nukem müziğiyle yayınlanan bu videodan ibaret olarak kaldı.

 2. hakan ozen

  duke’ün ölümünden suçlu olan kişi gordon freeman’ın ta kendisidir. half-life FPS’ye getirdiği standart ile oyun yapımcılarını aynı zamanda birer senaryo yazarı haline getirmeyi kendisine görev bildi. bu görevi kabul edemeyenler ise oyun dünyasından silinip gitti. duke nukem 3D’i oynarken 11 yaşımdaydım. o zamanlarda bile benim canımı sıkan sönük bir konusu vardı. fakat umudumu her zaman (hiçbir zaman çıkmayacak olan) DNF Forever için sakladım. çünkü oyunu oynarken Duke Nukem, o zamanın eşşiz grafikleri arasında bazooka’sını doldururken günün birinde en iyisi olmak için geri döneceğini ima ediyordu. evet, gerçekten o zamanlar en iyisi Duke Nukem’di.

 3. Oruç Dim

  Bu noktadan sonra 3D Realms’a tek bir diyeceğim var: Ya oyun çıkarın ya da susun. Yeter ama hakikaten ya. Böyle hiç iş yapmayıp bütün gün mahalle karısı gibi konuşan Boussard ve Miller’dan başka adam yok şu endüstride. Adamların Duke Nukem 3D’den beri oyun çıkarttığı yok ama gel gör ki iş konuşmaya gelince üstlerine yok. Tamam ben de oyun firması açıyorum: 4D Realms. Oyunumun adı da “Neverending (!) Generic Shooter Game”. Hadi bakalım, ortaya iş çıkartmaya gerek yok ki? Bir tane forum kurarım her ay orada açıklamaya yaparım, üç ayda bir de “oyunları şu şu zamanda çıkartıyoruz, yeni projeler var, NGSG ölmedi” derim, ortada bir kanıt veya elle tutulur materyal olmasına gerek yok. Kim tutar beni 😀

 4. MaRIkO

  hakan ozene katılıyorum. duke serisi hiçbir zaman süper bir oyun serisi olmadı bir iki tane dikkat çekici görüntüleri haricinde dönemin fpslerinden hiçbir farkı yoktu. dnf nin yılan hikayesine dönen yapım aşaması dukeü esas meşhur eden olay oldu.

Bir cevap yazın