Duke Nukem Forever’ın Yapımı Tamamlandı

İnanması güç belki, ama bu kez gerçek.

Bütün bu sürecin bilinçli olarak fazlasıyla abartıldığını düşünüyorum. Özellikle de basın tarafından. Hadi ama kimse 14 yıldır Duke Nukem Forever’ı bekliyor olamaz. Yıllarca oyun motoru değiştirmekten projeyi tamamlamayı unutan 3D Realms ve George Broussard bile bu oyunu bir gün tamamlayacaklarına inanmıyorlardı muhtemelen.

Duke Nukem Forever concept

Aslına bakarsanız; oyunun 3D Realms tarafından tamamlanamayacağı Haziran 1998’de, firmanın Quake II motorundan Unreal motoruna geçtiğini duyurmasıyla birlikte kabak gibi ortaya çıkmıştı. Broussard, bu değişikliğin oyunu fazla ertelemeyeceğini söylese de; 1999’a gelindiğinde Duke Nukem Forever, birkaç kez ertelenmiş ve büyük oranda tamamlanmamıştı. Bu gelişmelerin ardından gelen abartılı haberlere inanan birileri var mıydı bilmiyorum ama, projenin resmen olmasa da fiilen rafa kalktığını anlayabilmek için bir dahi olmaya gerek yoktu.

Ne var ki; büyük patron Take Two’nun Duke Nukem’in yap boz tahtasına döndüğünü anlaması yıllar sürdü. Mahkeme kararıyla Duke Nukem’e ait bütün hakları 3D Realms’ın elinden alarak geçtiğimiz Eylül ayında Borderlands ile büyük sükse yapan Gearbox’a devretmesi ise pek şaşırtıcı değildi aslında. Bir hayli gecikmeli de olsa.

Kaldı ki Duke Nukem Forever, 3D Realms’ın geliştirme sürecinde stüdyoya hamaklar kurup siesta yaptığı ilk oyun da değildi. Yapımına 90’ların ortalarında başladıkları Prey de yıllar içinde yılan hikayesine dönmüş ve en sonunda 11 yıllık gecikmenin ardından Human Head Studios tarafından güç bela tamamlanabilmişti.

Neyse lafı da fazla uzatmayalım. Kısacası; Nisan 1997’den 1999’un sonlarına kadar geçen Quake II- Unreal geçiş sürecicini de hesaba katarsak, Duke Nukem Forever’ı yaklaşık 2.5 yıldır bekliyoruz ve doğrusunu söylemek gerekirse oyun da gerçek anlamda son 1 yıldır yapım aşamasında. Eh, hiç fena değil aslında.

Gearbox’tan bugün gelen haberlerse, oyunun tamamlanıp altın kopyasının basım işlemleri için fabrikaya gönderildiği gösteriyor. Randy Pitchford haklıymış yani. Kral, 10 Haziran’da aramızda olacak.

3 Yorum

  1. Yavuz ASLAN

    Eh gelsin artık bir zahmet, oyun motorlarında birinden diğerine zıplamasına zıplıyordu 3d realms ama iş oyun bitirmeye gelince o sıçrayıştan eser kalmıyordu, iyi oldu gearbox a devredilmesi. Grafiksel anlamda crysis ve emsalleri kadar olmasada videolardan gördüğümüz kadarıyla, eğlence bakımından kesinlikle mükemmel bir yapım olmuş.

Bir cevap yazın