Duke Nukem Forever İnceleme

Duke Nukem Forever hakkında söylenecek oldukça fazla şey var, ancak bir o kadar da boş Duke Nukem Forever hakkında konuşmak zira muhtemelen kendine “oyuncu” diyen her bir insan evladı Duke Nukem Forever denen “tembellik manifestosu”nu ve ardındaki hikayeyi az çok biliyor. Ancak yine de bu yazıya kısa bir Duke Nukem Forever tarihi ile başlamak istiyorum.

Şimdi efendim,  takvimlerimizi tam 14 yıl geriye alıp 1996 yılında geri dönelim. İki sene önce mefta olan oyun stüdyosu 3D Realms’ın başındaki adam, George Broussard o yıllarda pek bir mutludur, pek bir kendinden geçmiştir zira yeni çıkardığı oyunu Duke Nukem 3D inanılmaz bir başarı yakalamış, her medya kaynağında sürekli konuşulmaktadır. Başarının şehvetine kapılan Broussard yerinde durunamaktadır, süreki kafasında yeni fikirler dönmektedir. Tam bir yıl sonra, 1997’de “yeni bir Duke Nukem yapacağım, teknolojinin dibine vuracak, görsel anlamda gelmiş geçmiş en güzel oyun olacak, aksiyonuyla dudakları uçuklatacağım, espritüelliğiyle milleti yaracağım” diyerek Duke Nukem Forever’ı duyurur.  Üstelik oyunun çıkış tarihi de oldukça yakındır: 1998’in ortalarında doğru çıkacaktır Duke Nukem. “Bir kez milleti şaşırttım, ağızlarını açık bıraktım, bir daha yaparım, nedir ki” şeklinde düşünüyordur Broussard, kendinden oldukça emindir.

1998 geçer, 1999 yılı gelir. Broussard Quake 2 motorundan Unreal motoruna geçiş yaptıklarını, ancak bu geçişin herhangi bir gecikmeye sebep olmayacağını, oyunun 1999 yılında çıkacağını duyurur. Elbette 1999 yılı da Duke Nukem Forever olmadan geçip gider, yine grafik motoru değiştirilir(Unreal motorununun geliştirilmiş versiyonuna geçilir) ve bu sefer oyunun 2000 yılında çıkacağı söylenir. Elbette 2000 yılı da geçer gider, 3D Realms tarafından oyunun 2001 yılında çıkacağına dair bir yılbaşı kartı yayınlanır.

E3 2001’de Duke Nukem’in herhangi bir şekilde var olduğunu kanıtlamak amacıyla oyun içi görüntülerden oluşan 1,5 dakikalık bir video yayınlanır (eski bir yapımcı bu videonun belirtilenin aksine oyun içi görüntülerden oluşmadığını, bilerek oyun içi gibi görünmesi sağlanmış videolardan ibaret olduğunu iddia etmişti ancak ne kadar doğrudur bilemem).  2002 yılında yapımcılar oyunun tekrar motor değiştireceğini, yeni bir oyun motoruna geçmek yerine kendi oyun motorlarını geliştirmeye başladıklarını duyururlar. Broussard aslında oyunun %95’nin bitmiş olduğunu, ancak yeni motora geçtikleri için sıfırdan başlayacaklarını açıklar.

http://www.youtube.com/watch?v=iPX_y7wP_ko&feature=player_embedded

2003 yılında oyunun dağıtımcısı Take Two DNF’in 2003 yılında piyasada olacağını açıklar ancak daha sonra bu tarih “2004 sonu”, en sonunda da “2005’in ilk çeyreği” olarak değişir. Elbette artık kimse bu tarihlere inanmamaktadır, dolayısıyla tarih verilmesi oyuncular arasında herhangi bir heyecana sebep olmamaktadır. 2004 sonunda Duke Nukem Forever’ın beşinci grafik motoru değişikliğini yaptığı, bu sefer de Quake 3 motoruna geçildiği dedikoduları yayılır. Broussard dedikoduları yalanlar ve sadece fizik motorunun değiştiğini belirtir.

2007 yılında kadar küçük bir resim dışında Duke Nukem Forever’la ilgili hiçbir bilgi akışı olmaz. 19 Aralık 2007’de küçük bir teaser yayınlanır ve tahmin edebileceğiniz üzere teaser’ın sonunda yine herhangi bir çıkış tarihi yoktur.

Tam iki sene sonra, takvimler 6 Mayıs 2009’u gösterdiğinde ShackNews aracılığı ile 3D Realms’ın kapandığı, projenin tam 12 sene sonra iptal edildiği duyurulur. Take Two Duke Nukem Forever’a yatırım yapmayı reddetmiştir ve proje tam anlamıyla ölmüştür.

2010 yılına kadar Gearbox’ın oyunu alıp tamamlayacağı dışında dedikodulardan başka bir şey konuşulmaz Duke Nukem Forever hakkında. Eylül 2010’da Gearbox DNF’ı bitirme işini üstlendiklerini, oyunun yapımına Borderlands ekibinin devam edeceğini ve oyunun en yakın zamanda tamamlanacağını duyurur.

Duke nukem forever logo

Duke o tahtı hala hakediyor mu acaba?

Bu kısımdan sonrası, oyunun çıkış tarihinin açıklanması, bir hafta kadar ertelenmesi zaten oldukça yakın zamanda olan olaylar. Anladığınız üzere tam 14 senedir çıkması beklenen, oldukça sorunlu bir geliştirme sürecinden geçmiş, birkaç farklı firmanın elinden çıkmış bir oyun Duke Nukem Forever. Peki bütün bunlara rağmen ortaya tatmin edici bir oyun çıkabilmiş mi? Bu sorunun cevabı yazının ilerleyen sayfalarında.

7 Yorum

 1. Sabertooth

  Oruç abinin Red Dead incelemesinden sonra kimse incelemelerine yorum yazmak istemiyor galiba 🙂 “Ulan yanlış birşey yazıp, başımıza ihale almayalım” hesabı 😀 😀

  Onun dışında inceleme olması gerektiği gibi olmuş. Bu oyunda hoşuma giden tek şey yıllar sonra tekrar Serious Sam oynarmıscasına önüme gelene ates edebiliyor olmam başka da pek bir numarası yok.

 2. HOTMETAL

  OYUNU BITIRDIK, RESMEN İĞRENÇ GRAFİK, HELE HELE İĞRENÇ OYUN, POSTAL BENZERİ ŞEYLER VAR, AMA OYUN Bİ ÇOK OYUNDAN ÇALINTI YAPMIŞ, MESELA HALFLIFE OYUNUNDA , BOYUTLARDA İLERLEDİKÇE KARŞIMIZA ÇIKAN ÖLÜ ASKERLER,

 3. onur_

  duygularıma tercüman olmuşsunuz. devrim falan beklemiyorduk tabi de bari grafikler daha iyi olsaymış. bunca yıl bekledikten sonra bu oyunu bedava falan dağıtmaları lazımdı bence

Bir cevap yazın